SON DAKİKA

Prof. Dr. Sözbilir’den Korkutan Deprem Açıklaması: ‘Tsunami Tehlikesine Yol Açabilir’

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Ege Denizi’nde meydana gelen depremler hakkında açıklamalarda bulundu. Bölgede hem volkanik hem de diri fay hareketliliği olduğunu ifade eden Sözbilir, “Burası volkanizmaya bağlı depremsellik niteliği taşıyorsa bölgedeki depremler sürerse deniz altında heyelanlar devreye girebilir. Datça’da güney kesimlerinde tsunami tehlikesine yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Bu haber 14 Nisan 2021 - 17:30 'de eklendi.
Abone ol

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi’nin (AFAD) paylaştığı verilere göre, dün saat 23.28’de Ege Denizi’nde, Muğla’nın Datça ilçesinin açıklarında 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 2,51 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, ilçe merkezinin yanı sıra Bodrum ve Marmaris’te de paniğe sebep oldu. 

Öte yandan bölgede son 10 günde, 100’ün üzerinde deprem olduğu kaydedildi.

DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremlere ilişkin değerlendirmede bulunarak, “Bu bölgede hem volkanik etkinlik anlamında aktif volkanlar söz konusu hem de ciddi anlamda diri faylar mevcut. Bölgedeki depremler 10 gündür sürüyor. ‘Nisyros’ adlı volkanın güneyinde sürüyor. 5 ve 4 büyüklüğünde çok sayıda deprem oldu. Deprem fırtınası şeklinde gerçekleşiyor, diyebiliriz. Bunların volkanik adanın etrafında yoğunlaşması, volkanik kökene ait olabileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘Nisyros’un eski yıllarda da ciddi aktivitesi olduğunu belirten Prof. Dr. Sözbilir, “Adada bir kaldera var. Bu kalderanın içinde de gaz çıkışları devam ediyor. Dolayısıyla diri bir volkan sınıfında değerlendiriliyor. Burası bu volkanizmaya bağlı depremsellik niteliği taşıyorsa bölgedeki depremler sürerse deniz altında heyelanlar devreye girebilir. Belki de Datça’da güney kesimlerinde tsunami tehlikesine yol açabilir” açıklamasının yaptı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!