Ortadoğu’da Gerilim: Hamas Operasyon Başlattı, İsrail Savaş Durumu İlan Etti

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e karşı ‘Aksa Tufanı’ operasyonu başlattı. İsrail ordusu, “savaş durumu alarmı” ilan etti. Bu sabah saatlerinde abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e 5 bin roket atıldı. Hamas, İsrail’e ait Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı ile çevresindeki askeri noktanın ele geçirildiğini duyurdu. Örgüt ayrıca bazı İsraillilerin de rehin alındığını belirtti. “Savaşta” olduklarını söyleyen İsrail Başbakanı Netanyahu, “Düşmanımız daha önce hiç görmediği bir bedel ödeyecek” dedi. İsrail Savunma Kuvvetleri, Aksa Tufanı operasyonuna karşılık ‘Demirden Kılıçlar’ operasyonunu başlattığını açıkladı. Saldırıda çok sayıda kişinin öldüğü ifade ediliyor. İsrail’den yapılan son açıklamada en az 22 İsraillinin öldüğü kaydedildi.

Ortadoğu’da Gerilim: Hamas Operasyon Başlattı, İsrail Savaş Durumu İlan Etti
Yayınlama: 07.10.2023
69
A+
A-

Hamas, İsrail’e karşı operasyon başlattı. Olaylarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. İsrail Ulusal Acil Servisi, en az 22 İsraillinin öldürüldüğünü açıkladı.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, ‘Aksa Tufanı’ adlı operasyonun ilk aşamasında 5 bin roket ve havan fırlattıklarını duyurdu.

“Filistin halkının yeniden devrim yaptığını ve bir devlet kurma projesine geri döndüğünü” ifade eden Dayf, “İsrail’in ihlallerine karşı bir çizgi çekme kararı aldık, İsrail’e karşı Aksa Tufanı operasyonunu başlattık” dedi.Dayf, Aksa Tufanı’nın İsrail’in düşündüğü ve beklediğinden çok daha büyük olacağını belirterek İslam ve Arap dünyasını İsrail’in işgalini silmek için birleşme, “elinde tüfeği olana harekete geçme” çağrısı yaptı.

Aksa Tufanı operasyonuna katılamayanlardan dayanışmayı desteklemesini talep eden Dayf, yayınladıkları talimatların ve açıklamaların takip edilmesini istedi.

HAVA ARAÇLARIYLA GİRDİLER

Hamas, sosyal medya hesaplarından, İzzeddin el-Kassam Tugayları’na bağlı “Şahin Sürüsü” adını verdiği “silahlı kuvvetlerinin” Aksa Tufanı operasyonu öncesi hazırlıklarının görüntülerini yayınladı. Videoda, hava araçlarına binen silahlı unsurların İsrail bölgelerine girdiği görülüyor.

Hamas’ın saldırısının ardından sınırdaki yerleşim yerlerinde bulunan İsrail vatandaşlarının kaçtığı anlar sosyal medyada paylaşıldı.

Hizbullah’tan Hamas’a destek

Lübnan Hizbullahı, İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail’e karşı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna destek açıklaması yaptı. Hizbullah’ın yazılı açıklaması, örgüte yakınlığıyla bilinen Al Mayaden televizyonunun internet sitesinde paylaşıldı.

Hamas’ın Gazze Şeridi üzerinden İsrail’e başlattığı operasyon nedeniyle Filistinli grupların tebrik edildiği açıklamada, Hamas’ın operasyonunun ‘İsrail’in devam eden suçlarına ve kutsallara yönelik ihlallerine kararlı bir yanıt’ olduğu ifade edildi.

SINIR KAPISI İLE ASKERİ NOKTA ELE GEÇİRİLDİ

Hamas, sosyal medya hesabından Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinin doğusunda yer alan İsrail’e ait Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı ile çevresindeki askeri noktanın İzzeddin el-Kassam Tugayları mensuplarınca ele geçirilmesine ilişkin görüntüleri paylaştı.

Görüntülerde, İzzeddin el-Kassam Tugayları’na bağlı unsurların motosikletlerle Kerem Ebu Salim’e baskın düzenledikleri ve çok sayıda İsrail askerlerini öldürdükleri görüldü.

İsrail-Gazze sınırında bir kepçe İsrail tel örgülerini kaldırdı.

‘SAVAŞ DURUMU ALARMI’ İLAN EDİLDİ

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik başlatılan operasyonun ardından İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “savaş durumu alarmı” ilan edildiği duyuruldu.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan bir diğer yazılı açıklamada da Hamas’ın roket fırlatma ve İsrail içine sızmayı içeren kapsamlı bir operasyon başlattığını duyurdu. İsrail ordusu, vatandaşlarından talimatlara uymasını talep etti.

Gazze’den atılan roketler nedeniyle Kudüs’te saldırı uyarı sirenleri çaldı. İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe’den ateşlenen füzeler nedeniyle Kudüs semalarında patlama sesleri duyuldu.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı