SON DAKİKA

Operasyonu ilan etti

PYD kontrolündeki Afrin’e operasyon düzenleneceğini açıklayan Erdoğan, “Müttefiklerden beklentimiz aramızdaki köklü ilişkinin

Bu haber 15 Ocak 2018 - 9:24 'de eklendi. 63

Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Erdoğan, Türkiye sınırında bulunan ve PYD’nin kontrol ettiği Suriye’nin Afrin bölgesine ‘önümüzdeki günlerde’ operasyon yapılacağını duyurdu. “Önümüzdeki günlerde güney sınırımızı terör örgütünden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz” diyen Erdoğan, “Bizi izlesinler” mesajını verdi.

‘Ansızın geliriz’
Partisinin Tokat 6. Olağan İl Kongresi’nde konuşan Erdoğan, konuyla ilgili ABD’ye seslendi.
Erdoğan, şu ifadeleri kullandı; “İşte şimdi Amerika isimleri değiştiriyor. ‘Suriye Demokratik Güçleri’ Bunları artık yutmuyoruz. Gidin başka yerlere anlatın. İkide bir isim değiştirmek suretiyle Amerika bizi mi aldatacaksın? Ve açık ve net söylüyorum. Tüm Batı’ya sesleniyorum. Terör örgütlerinin bir başka terör örgütüyle mücadelesine teşne hale getirilmesine fırsat veren ülkeler ikili ilişkilerimizi zedeliyor, bunu bilmeleri lazım. Onun için terörist Gabar’da da teröristtir; Kandil’de, Sincar’da, Afrin’de de teröristtir. Birileri bu katil sürüleri arasında ayrım yapabilir. Ama Suriye’deki teröristleri de ülkemizdeki teröristleri de biz çok iyi biliyoruz. Ne dedim? Bir gece ansızın gelebiliriz.”

‘Bizi izlesinler’
Konuyu operasyona getiren Erdoğan, “Geceler çok özgürlüklere gebedir. Onun için bizim gecelerimiz de bunlara çok gebe. Bizi izlesinler ve şu anda sınırlarımızdaki en ufak bir taciz bizim için atılması gereken adımların işaret fişeğidir. Kimi ülkeler resmi olarak terörist kabul ettiklerini meşrulaştırmaya çalışabilir. Ama bizim için terörist her yerde teröristtir. Türkiye bu şer şebekelerinin topunu birden mezara gömebilecek imkâna sahiptir” dedi.

‘Türkiye’ye destek olma dönemi’
Erdoğan, şöyle devam etti; “Önümüzdeki günlerde inşallah güney sınırımızı terörden arındırma operasyonunu Afrin ile devam ettireceğiz. Bu süreçte müttefiklerden beklentimiz aramızdaki köklü ilişkinin ruhuna uygun davranmaktır. Ne kadar gerçek, sahte olduğu ayan beyan ortaya çıkacaktır. Biz bölgede Amerika ile ortak çıkarlarımıza inanıyor, birlikte hareket edeceğimize inanıyoruz. Zira dönem Türkiye’ye destek olma dönemidir. Biz kendilerinden Türkiye’nin meşru çabalarına destek olmalarını bekliyoruz.”

ABD’den ters köşe
Reuters’ın akşam saatlerinde geçtiği bir haber ise Erdoğan’ın ABD’ye ve Batı’ya yaptığı bu çağrının karşılık bulmadığını gösterdi. Söz konusu habere göre, ABD’nin öncülüğünü yaptığı IŞİD karşıtı koalisyonun halkla ilişkiler bölümü, Suriye’de, komutasında Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) de bulunduğu 30 bin kişilik bir sınır güvenlik gücü kurmak için çalıştıklarını açıkladı. Söz konusu gücün yarısının PYD’nin de içinde yer aldığı SDG’den oluşacağı, bu gücün Türkiye ve Irak sınırı ile Fırat Nehri Vadisi’nde görevlendirileceği belirtildi.

Kalın: Kabul edilemez
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ve IŞİD karşıtı koalisyonun bu açıklamasına tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan İbrahim Kalın, “Amerika Birleşik Devletleri, ‘DEAŞ ile mücadele’ gerekçesiyle PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD-YPG’ye verdiği desteği sona erdireceği yerde bu terör örgütünü meşrulaştırmaya ve bölgede kalıcı hale getirmeye yönelik endişe verici adımlar atmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Bu durumun kabul edilmesi kesinlikle mümkün değildir” diyen Kalın, şöyle devam etti: “Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Türkiye, Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalar çerçevesinde, adı ve şekli ne olursa olsun her türlü terör örgütüne karşı mücadelesini sınırları içinde ve dışında kararlılıkla sürdürecektir. Türkiye, ulusal çıkarları doğrultusunda güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. Bu çerçevede meşru hedef olan terör örgütlerine karşı yeri, zamanı ve şekli Türkiye tarafından belirlenmek üzere her tür müdahale hakkı mahfuzdur.”

***

İttifak ‘yeni bir milat’

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin desteğiyle gündeme gelen ‘AKP-MHP ittifakı’ ile ilgili ilk kez meydanlarda konuştu. İttifakı, ‘yeni bir milat’ diye tanımlayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı; “Bugün yeni bir milada başlıyoruz. Milli mutabakatımızla beraber Türkiye yeni bir dönemin önünü açacak. Sayın Bahçeli’nin açıklamalarını da duydunuz. Görüşmeleri duydunuz, gördünüz. Bir milli mutabakatı hep beraber sağlayacak, tavanda da tabanda da karşımızdaki o CHP zihniyeti bu milletten gereken dersi alacak.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın