SON DAKİKA

Öldüğünüzde nereye gömülmek isterdiniz?

İLKER KÜÇÜKPARLAK – PSİKİYATRİSTHayat bir garip. İnsanoğlu da kuş misali bir orada bir burada bulabiliyor kendini. Babasının

Bu haber 16 Eylül 2017 - 12:11 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi.

İLKER KÜÇÜKPARLAK – PSİKİYATRİST

Hayat bir garip. İnsanoğlu da kuş misali bir orada bir burada bulabiliyor kendini. Babasının memuriyeti nedeniyle çeşitli şehirlerde büyümek de mümkün, daha iyi bir yaşam umuduyla çocukken köyünden ayrılmış olmak da. Üniversite için büyük şehire gelmek de var kaderde, akademisyen olunca kadroyu bir taşra kentinde bulup oraya yerleşmek de. Biraz para biriktirmek için Afrika’da dev bir şantiyede çalışanlar da var, parasız pulsuz doktora sonrası programı için eski bir Avrupa şehrine yerleşenler de…

Yerleştiği gibi baktığı yer de vardır insanın. Emekli olunca bir sahil kasabasına yerleşmeyi arzu eden pek çok kişi olduğu gibi bulunduğu kasabadan büyük şehire kapağı atmaya çalışan pek çok diğeri de var. Memleketten kurtulmaya çalışanlar olduğu kadar memleket burnunda tütenler de. Peki insan kendini nereye ait hisseder? Nereye köklenir? Bu sorunun yanıtını kestirebilmek mümkün değil. Yine de öldüğünde nereye gömülmek istediği kişinin nereye köklendiğinin keskin bir göstergesidir çoğu zaman. Kimi aralıksız iki haftadan çok zaman geçirmediği tezek kokulu köyüne gömülmek ister, kimi yoldaşlarının yanına, kimi de aşık olduğu şehri şöyle güzel bir tepeden gören tarihi bir mezarlığa. Kuş misali geçse de ömrü gömülmek istediği yeri bilen kişi köklendiği yeri de biliyordur. Siz hiç düşündünüz mü, öldüğünüzde nereye gömülmek isterdiniz?

Kökeni Dersim olsa da Hatun Tuğluk da Ankara’ya köklenmiş demek ki. Vasiyeti üzerine Ankara’ya defnedilecekti ki organize bir kalabalık tarafından yapılan saldırı sonucunda cenazesi defnedildiği mezardan çıkarıldı ve Dersim’e gönderildi. Osman Baydemir’in açıklamasına göre bu kalabalık cenazeyi yerinden çıkarmak üzere hazırlık yapmış ve bir traktör ile mezarlığa gelmiş.

Bu organize saldırı “Sizi buraya köklendirmeyeceğiz” diyor. Ya sev ya terk et’in bir adım ötesi yani, sevsen de terk et. Bu anlamda 6-7 Eylül’den ya da varlık vergisinden pek farkı yok. Sağ kalanlara mesajı var, “Kalubeladan beri burada olsan da buraya köklenemeyeceksin, sen güç bela barınabilsen de çoluk çocuğunun, torun torbanın da burada varlığını devam ettireceğini umut edemeyerek hayata gözlerini yumacaksın” diyor. Ki bu noktada varlık vergisinin zaten devlet politikası, 6-7 Eylül olaylarının da son derece organize bir provokasyon olduğunu hatırlamakta yarar var.

Neyse ki ülke bu organizasyonları akıl eden karanlıktan ve provoke olan kötücül cehaletten ibaret değil. Cenazede kaç kişi vardı bilmiyorum ama ertesi gün pek çok kişi için Hatun Anne’nin cenazesi olarak geçti. Hepimize sabırlar diliyorum.

Fotoğraf: Rıza Özel/Hürriyet

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play