SON DAKİKA

ÖDP’den 30 Ağustos mesajı: Bağımsızlık mücadelesini yeniden

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yılında bir açıklama yaptı.Mustafa Kemal

Bu haber 31 Ağustos 2017 - 0:59 'de eklendi. 87

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yılında bir açıklama yaptı.

Mustafa Kemal önderliğinde emperyalizme karşı verilen halkın bağımsızlık mücadelesini selamlayan ÖDP, “1950’lerden itibaren ülkemiz emperyalizme ekonomik, siyasi ve askeri bir bağımlılık içinde biçimleniyor. 15 yıllık AKP’nin iktidarının sonunda ülkemizin yer altı ve yer üstü tüm kaynakları emperyalist tekellere teslim edilmiş, limanları-madenleri yabancılara satılmış, tarım uluslararası gıda tekellerinin hakimiyetine bırakılmış, ülkemizin dört bir yanı Amerikan ve NATO üsleriyle doldurulmuştur” diyerek mücadelenin bugün de sürmesi gerektiğini vurguladı.

#30Ağustos Ülkemiz bugün emperyalizmin gizli işgali altındadır. pic.twitter.com/fVIhUoVy5C

— Özgürlük Dayanışma (@odpbilgi) August 30, 2017

ÖDP Başkanlar Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

95 yıl önce bugün, 30 Ağustos’da emperyalizmin işgaline karşı verilen kurtuluş savaşı zaferle sonuçlandı. Emperyalizmin Anadolu’yu işgal ve paylaşım planları, Mustafa Kemal önderliğindeki Kurtuluş Savaşıyla, halkın bağımsızlık mücadelesiyle engellendi.

Ülkemizin bağımsızlığı için mücadele edenleri selamlıyoruz.

Türkiye, emperyalizmin dört koldan kuşattığı bu topraklarda her tür himayeci, mandacı, işbirlikçi anlayışı da reddederek bağımsız bir ülke olarak kuruldu. Ancak bu bağımsızlık ileriki yıllarda ekonomik, siyasi ve askeri bakımdan güçlendirilemedi, aksine Türkiye yeniden Amerikan emperyalizminin güdümüne sokuldu.

1950’lerden itibaren ülkemiz emperyalizme ekonomik, siyasi ve askeri bir bağımlılık içinde biçimleniyor. 15 yıllık AKP’nin iktidarının sonunda ülkemizin yer altı ve yer üstü tüm kaynakları emperyalist tekellere teslim edilmiş, limanları-madenleri yabancılara satılmış, tarım uluslararası gıda tekellerinin hakimiyetine bırakılmış, ülkemizin dört bir yanı Amerikan ve NATO üsleriyle doldurulmuştur.

Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesinin parçası olarak, bölgede siyasal İslamcılığı güçlendirmek için kurulan AKP iktidarı ülkemizi her anlamda emperyalist müdahaleye daha açık hale getirmiştir. Ülkemiz emperyalizmin güdümündeki savaşa sürüklenmiş, Suriye’deki etnik-mezhepsel dağılma dalgasının içine itilmiştir.

30 Ağustos’ta kazanılan bağımsızlık bugün biçimsel olarak sürse de ülkemiz emperyalizmin gizli işgali altındadır. Bağımsızlığımızı kazanmak, ABD ile ekonomik ve askeri tüm ikili anlaşmaların iptal edildiği, ülkemizdeki Amerikan ve NATO üslerinin kapatıldığı, yabancılara devredilmiş olan tüm kamu işletmelerinin geri alındığı tam bağımsız bir ülkeyi kurmak için gün ülkemizi emperyalizme ve ülkemizi emperyalistlerin oyun sahasına dönüştüren AKP iktidarına karşı mücadele günüdür.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın