SON DAKİKA

ÖDP: Tezkereye hayır, savaşa hayır!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu, bugün Meclis’te görüşülecek olan savaş tezkeresi öncesi bir açıklama

Bu haber 23 Eylül 2017 - 12:06 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu, bugün Meclis’te görüşülecek olan savaş tezkeresi öncesi bir açıklama yayımladı.Yapılan açıklmada, AKP’nin saldırgan dış politika anlayışının ülkeye bugüne kadar şiddet ve huzursuzluk taşıdığı vurgulanarak, “Ülkede ve bölgede barış için tezkereye hayır” ifadeleri kullanıldı.

ÖDP’nin açıklaması şöyle:

TEZKEREYE HAYIR
SAVAŞA HAYIR

Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Meclis tezkereyi görüşmek üzere bugün olağanüstü toplanıyor.

AKP iktidarı ‘Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’na karşı askeri müdahale kartını oynamaya niyetleniyor.

25 Eylül’deki referanduma ilişkin yaptığımız ‘Irak’ta Savaş Değil Barış, Bağımsızlık Değil Demokratik Birlik’ açıklamamızda da ifade ettiğimiz üzere, Irak Kürdistan’ına dönük askeri bir müdahale asla kabul edilemez. Bu tür bir müdahale içerde ve bölgesel düzlemde daha büyük bir savaşın fitilini ateşleyecektir.

ÖDP: Irak'ta savaş değil barış, bağımsızlık değil demokratik birlik ÖDP: Irak’ta savaş değil barış, bağımsızlık değil demokratik birlik

Suriye’de ve Irak’ta bölge askeri müdahalelerle parçalanmış, ülkemiz AKP’nin fetihçi-savaşçı dış politika anlayışının sonucu olarak bu ateşin içine sokulmuştur.

Bu tür saldırgan bir dış politika anlayışı ülkemize sadece şiddet ve huzursuzluk taşır. Türkiye bugüne kadar bu anlayışın bedelini en ağır şekilde ödedi.

Tezkereye destek vereceğini açıklayan CHP’yi de uyarıyoruz. AKP’nin dış politikasını eleştirip tezkereyi desteklemenin hiçbir tutarlı tarafı yoktur. Irak’ta, Suriye’de çözüm savaş değil barıştır!

Ülkede ve bölgede barış için TEZKEREYE HAYIR!

Başkanlar Kurulu

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play