SON DAKİKA

NATO’ya Gözdağı! ‘F-35 Dahil Hepsini İndirebiliriz’

Moskova kartlarını bir bir sahaya sürmeye başladı. Rus medyasında çıkan haberler, Kremlin’in ABD’nin son teknoloji jetlerini kolayca ortadan kaldırabilecek savaş araçları geliştirdiğini yazdı. Rusya, İngiltere ve NATO’ya da meydan okudu.

Bu haber 05 Mayıs 2021 - 0:18 'de eklendi.
Abone ol

Rusya karşıtı cepheye İngiltere’nin de doğrudan dahil olmasıyla ipler kopma noktasına geldi. Rus basınında çıkan flaş iddialar ise dünya gündemine oturdu.

Rus basınında çıkan haberlere göre, Moskova Amerikan F-35 ve F-22 savaş uçaklarını grup halinde devre dışı bırakmanın yolunu buldu.

Kara ve deniz hedeflerine saldırmanın yanı sıra hava hedeflerini engellemek için tasarlanan Rus ağır saldırı uçağı S-70 “Okhotnik”, Rus ordusu tarafından gerçek bir avcıya dönüştürüldü.

Sunulan verilere göre, böyle bir Rus insansız hava aracı tüm bir F-35 ve F-22 avcı uçağı grubunu etkisiz hale getirebilir ve Su-35 ve Su-57 savaşçılarının misilleme yapabilmesi için kafalarını karıştırabilir.

Rus medyasının verdiği bilgilere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin Amerikan savaşçı gruplarının bir U-2 yüksek irtifa uçağı tarafından kontrol edileceği bilgisini yayınlamasının ardından, Rus İHA “Okhotnik”in bununla kolaylıkla başa çıkabileceği belirtildi.

Habere göre, Amerikan savaş uçakları operasyonel bilgi alma yeteneklerini tamamen kaybedebilirler.

Yüksek irtifada uçan U-2 yok edildikten sonra, Su-35 ve Su-57 avcı uçakları harekete geçerek bir grup savaş uçağını yok edebilecek güçteler.

Rus Havacılık Kuvvetlerinin beşinci nesil jeti Su-57’nin, yanına bir kamikaze insansız hava aracı sürüsü aldığı takdirde tek başına tüm bir F-35 veya F-22 filosuyla başa çıkabilecek güçte olduğu öne sürüldü.

Rus haber kaynağı Avia.pro’daki bir analist, “Amerika Birleşik Devletleri gizlilik teknolojilerinin başarısıyla övünürken, Rusya bütün bir saldırı grubuyla nasıl başa çıkılacağını anladı, dahası, bunun için sadece bir drone ve bir savaş uçağı yeterli olacaktır” dedi.

NATO’YA KARŞI GÖVDE GÖSTERİSİ 

Rus bombardıman uçakları, bir NATO uçak gemisi saldırı grubununkine karşı kendi askeri tatbikatlarını yapacaklar.

İngiltere, başta Rusya olmak üzere düşmanlarına benzeri görülmemiş bir güç gösterisi ilan ederken, uçak gemisi filosunu hem Akdeniz’deki Khmeimim hava üssüne, hem de Rus Donanması üssünün bulunduğu doğu kısmına ve Kırım’a gönderiyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Rus denizaltı ve bombardıman uçaklarının NATO uçak gemisi saldırı grubuna karşı kendi askeri tatbikatlarını yapmaya hazır olduğu öğrenildi.

Rus analistlere göre, İngiliz ve Amerikan donanmalarının tatbikatları başlangıçta doğası gereği kışkırtıcı olduğundan ve Rusya’nın çıkarlarını etkilediğinden, İngiliz filosu çok yakın gelecekte Rus askeri uçaklarından güçlü bir yanıt beklemeli.

“Rusya, uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçakları ve stratejik Tu-160 ve Tu-95 bombardıman uçaklarını değil de yalnızca denizaltı avlayan uçakları kullanırsa, İngiliz ordusu kendisini şanslı saymalı.

Denize açılan saldırı uçak gemisi filosu, farkında bile olmadan Rus askeri tatbikatlarına çoktan katıldı.”

İNGİLİZ GEMİLERİ MAYIS’TA KARADENİZ’DE

İngiliz The Sunday Times gazetesi ise, Pazar günü Britanya’nın Ukrayna’ya destek için Mayıs ayında iki savaş gemisini İstanbul Boğazı’ndan geçirip Karadeniz’e yollayacağını duyurdu.

The Times’ın haberinde, Akdeniz’de bulunan uçak gemisi Queen Elizabeth’teki F-35 jetleri ve denizaltı avcısı Merlin helikopterlerinin de söz konusu gemilere destek vereceği belirtildi.

Uçaksavar füzeleri ve denizaltı savarlarla yüklü gemilerin Karadeniz’e sevk edilmesine ilişkin İngiltere bugün Türkiye’ye bildirim yaptı. Dışişleri Bakanlığı’na Montrö Antlaşması’na uygun olarak gemilerden birinin Karadeniz’e geçiş yapacağı bildirildi. İkinci gemi için bildirimin ne zaman yapılacağı henüz kesinleşmiş değil. Anlaşmaya göre, ilgili ülkeler savaş gemileri için Türkiye’ye iki hafta önce haber vermek zorunda.

ABD SAVAŞ GEMİLERİ GİRİT’TE

ABD’nin Karadeniz’e göndermeyi Başkan Joe Biden ve Putin arasındaki görüşmenin ardından askıya aldığı savaş gemileri USS Donald Cook ve USS Roosevelt ise, Akdeniz’deki Yunan adası Girit’te demirledi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!