SON DAKİKA

NASA, UZAYDAN ATMOSFERİ KEŞFE ÇIKACAK!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), üzerinde çalıştığı yeni bir projeyle, Dünya’nın üst atmosferini incelemek üzere 100 kilometre yüksekliğe futbol sahası büyüklüğünde bir balon çıkaracak.

Bu haber 26 Temmuz 2020 - 1:00 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), futbol sahası büyüklüğünde bir balon kullanarak atmosferi incelemeyi hedefliyor.

NASA, Dünya’nın üst atmosferini incelemek üzere 100 kilometre yüksekliğe futbol sahası büyüklüğünde bir balon çıkaracak.

Dev balon 2,5 metrelik bir teleskop taşıyacak

NASA, uzay çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, diğer yandan Dünya hakkında daha fazla bilgi elde etmek için çalışmalarını sürdürmeyi de ihmal etmiyor.

Dünya’nın üst atmosferini incelemek için yeni bir proje üzerinde çalışan NASA, bu projesinde neredeyse bir futbol sahası büyüklüğünde ve 2,5 metrelik bir teleskop taşıyacak olan dev bir balon kullanacak.

Bu dev balon, dev yıldızların etrafındaki gazların ayrıntılı 3 boyutlu haritalarının hazırlanmasını sağlayacak, bunu sadece belirli dalga boylarındaki ışığı inceleyecek olan yaklaşık 2,5 metre büyüklüğündeki ASTHROS isimli bir teleskop ile gerçekleştirecek.

Atatürk'ün Katilleri

Rüzgarlar sayesinde Kutup çevresinde dönebilecek

Teleskop yeni oluşan yıldızları çevreleyen gazların hareketini, hızını ve yoğunluğunu ölçecek ve belirli azot iyonlarının varlığını kontrol de edecek. Asthros teleskobu için geliştirilen helyum balonu yaklaşık 400ft çapında ve stratosferdeki rüzgarlar sayesinde birkaç ay kadar süre ile Güney Kutbu çevresinde dönebilecek.

Asthros teleskobu Samanyolu’nda yıldızı oluşturan Carina Nebula da dahil olmak üzere dört hedefi gözlemleyecek.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!