SON DAKİKA

Mülakat komisyonuna ince ayar

BURCU CANSUMilli Eğitim Bakanlığı, iktidarın eğitimde kadrolaşmasının önünü açacağı gerekçesiyle eleştirilen sözleşmeli

Bu haber 28 Ekim 2017 - 13:46 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

BURCU CANSU

Milli Eğitim Bakanlığı, iktidarın eğitimde kadrolaşmasının önünü açacağı gerekçesiyle eleştirilen sözleşmeli öğretmen atamalarında AKP’ye yakın öğretim üyelerinin karar verici olmasını sağlayacak bir yönetmelik değişikliği yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ile sözleşmeli öğretmen olabilmek için girilecek sözlü sınavlarda görev yapacak kamu görevlilerinin kapsamı genişletildi. Yönetmeliğe eklenen “İhtiyaç duyulması halinde üyelerden biri, Bakanlıkça, öğretmen adayı yetiştiren yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim üyeleri arasından belirlenebilir” hükmü AKP’nin istediği öğretim üyelerinin komisyonda görev yapabilmesinin yolunu açacak.

Eğitim Sen’li Özgür Bozdoğan, yönetmelik değişikliği ile eklenen hükmün tartışmalı olduğunu söyledi. “İhtiyaç duyulması halinde” ibaresinin yürütmeye istediği şekilde komisyonu oluşturma olanağı verdiğine dikkati çeken Bozdoğan şunları söyledi: “Komisyona yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim üyeleri alınabileceği belirtiliyor. Herhangi başka bir madde olmadığı için burada şöyle iki soru işareti akla geliyor:

Gerekli durum nedir, hangi durumda buna ihtiyaç duyulacaktır? Kim bu ihtiyacı tespit edip hangi öğretim görevlisini nasıl çağıracaktır? Oldukça muğlak ve sınırsız bir yetki verilmiştir.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın