SON DAKİKA

Müftü nikahını protesto eden kadınlara para cezası kesildi

Eskişehir’de müftülük yasasına karşı sokaklara çıkan kadınlara katıldıkları her eylem için 912 TL para cezası verildi. Halkevci

Bu haber 23 Kasım 2017 - 16:27 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Eskişehir’de müftülük yasasına karşı sokaklara çıkan kadınlara katıldıkları her eylem için 912 TL para cezası verildi. Halkevci Kadınlar’dan Diren Yılmaz, “Ne olursa olsun müftülük yasasını hükümsüz kılmaya devam edeceğiz” dedi.

“Resmi nikah, müftünün işi değildir” diyen kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında sokağa çıkarak yasanın geri çekilmesini talep etmişti. Eskişehir’de de hem kentteki kadın platformları hem de Halkevci Kadınlar yaptıkları eylemler ile yasayı kabul etmediklerini birçok kez söylemişti.

Cumhuriyet’in haberine göre Sendika.Org’a konuşan Halkevci Kadınlar’dan Diren Yılmaz, “Eskişehir Kadın Platformu’nun, Halkevci Kadınlar’ın, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun ayrı ayrı düzenlediği eylemlerden bir dizi ceza gelmeye başladı” diyerek OHAL Kanunu’na muhalefet iddiasıyla kendisine de 4 kez 912 TL para cezası verildiğini belirtti.

Yılmaz ayrıca, Eskişehir Kadın Platformu’nda bulunan kadınlardan da 44 kişiye para cezası verildiğini ifade ederek savcının 912 TL para cezası ödenmediği takdirde dava açtığını belirtti.

Yılmaz, kadınların OHAL’e de Eskişehir Valiliği’ne de itaat etmediğini belirterek “Eskişehir’de toplumsal muhalefeti sindirmek adına OHAL gerekçesiyle cezalar gelmeye başladı. Kadınlar olarak müftülük yasası ile sinmeden, korkmadan ve cezaları bilerek sokağa çıktık. Biz kadınlar kadın düşmanlarına, gericiliğe, erkek şiddetine, her türlü baskıya karşı dayanışma içinde sokakta olacağız. Ne olursa olsun müftülük yasasını hükümsüz kılmaya devam edeceğiz.” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!