SON DAKİKA

MISIR CUMHURBAŞKANI SİSİ’DEN TÜRKİYE KARŞITI HAMLE: ORDUYA HAZIR OL EMRİ VERDİ

Mısır’ın darbeci yöneticisi Sisi, özellikle Libya’daki Türkiye destekli BM tarafından da tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerinin ilerleyişi sonrası ordusuna sınır dışı operasyonlar için hazır ol emri verdi.

Bu haber 20 Haziran 2020 - 22:44 'de eklendi.

Reuters’ın haberine göre darbeci Sisi, Libya’daki Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bir diğer darbeci Hafter güçlerine son zamanlarda edindiği askeri kazanımlara karşı ordusuna ülke içi ve dışındaki görevler için hazır olma emrini verdi.

Başkent Trablus’a yönelik darbeci Hafter güçlerinin sürdürdüğü 14 aylık saldırılar sonrası Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükümetine desteğiyle Hafter geri çekilmek zorunda kaldı.

Geri çekilen Hafter güçlerine yönelik süren operasyonlar başta Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi ülkeleri rahatsız etti.

Sisi, bin 200 kilometrelik Libya sınırındaki bir askeri hava üssüne gerçekleştirdiği ziyarette savaş jetlerinin uçuşunu ve binlerce zırhlı aracın geçişini seyretti.

Ulusal Mutabakat Hükümeti kısa süre önce Türkiye’den gelen üst düzey heyeti kabul etmişti.

Ulusal Mutabakat Hükümeti kısa süre önce Türkiye’den gelen üst düzey heyeti kabul etmişti.

LİBYA SINIRINDAKİ ASKERİ BÖLGEYİ ZİYARET ETTİ

Devlet televizyonundan canlı verilen geçiş töreninde darbeci Sisi, “Sınırlar içinde ya da dışında her hangi bir göreve hazır olun” açıklamasında bulundu.

Sisi daha önce yaptığı farklı açıklamalarda Türkiye’nin desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükümetini, ülkenin doğusundaki Hafter kuvvetlerinin işgal ettiği bölgelere yaklaşılmaması gerektiği şeklinde tehdit etmişti.

Türk Donanması, Doğu Akdeniz’de kritik öneme sahip olan Libya kıyılarına yakın bölgelerde çeşitli görevler icra ediyor.

Türk Donanması, Doğu Akdeniz’de kritik öneme sahip olan Libya kıyılarına yakın bölgelerde çeşitli görevler icra ediyor.

SİRTE-JUFRA HATTI İÇİN KIRMIZI ÇİZGİ İFADESİNİ KULLANDI

Yine daha önceki açıklamalarında Libya’ya Mısır olarak askeri bir müdahaleyi istemediklerini belirten Sisi son açıklamasında ise artık durumun farklı olduğunu belirtti.

Sirte-Jufra hattının kendileri için kırmızı çizgi olduğunu ifade eden Sisi, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine karşı Libya’daki yerel aşiretleri eğitebileceklerini de söyledi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!