SON DAKİKA

MHP’den YSK’ye ‘toplu istifa’ başvurusu

NURCAN GÖKDEMİRMHP Genel Merkezi, Meral Akşener’in parti kurma çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte MHP’den artan istifalar

Bu haber 29 Eylül 2017 - 12:19 'de eklendi.

NURCAN GÖKDEMİR

MHP Genel Merkezi, Meral Akşener’in parti kurma çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte MHP’den artan istifalar üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurarak, “Listeleri bize verin” dedi.

MHP Genel Merkezi adına 8 Eylül günü YSK’ye yapılan başvuruda, son dönemde sosyal medyada, yerel ve ulusal basında ‘MHP’de deprem’ ya da ‘MHP’de şok istifa’ başlıklarıyla parti üyelerinin ilçe seçim kurullarına toplu dilekçeler vererek istifa ettiklerinin duyurulduğu belirtildi.

‘MHP yıpratılıyor’ savunması
Başvuruda, gerçek olmadığı öne sürülen bu haberlerle partilerinin kamuoyu nezdinde yıpratılmaya çalışıldığı kaydedilirken, MHP üyesi olmayanların üye gibi gösterildiği iddia edildi. Başvuruda, “istifa başvurularının parti üyelerince yapılıp yapılmadığının ya da başka bir siyasi partiye üye kişiler tarafından mı yapıldığının” bilinmediği kaydedilerek, ilçe seçim kurullarının istifa dilekçelerinin verildiği gün içinde MHP ilçe başkanlıklarını istifalarla ilgili bilgilendirmesi istendi.

MHP, istifa dilekçelerinin partiye verilmemesi nedeniyle “partilerinin kamuoyu nezdinde yıpratılması, teşkilatların yalan ya da yönlendirmeli haber yapan kaynaklara yönelik hukuki ve cezai yollara başvurulabilmesi hakkının geciktiği, tekzip ya da düzeltme taleplerinin, ülke gündeminin çok hızlı değişmesi nedeniyle gecikmeye uğradığını” da ifade etti.

YSK kabul etti
Başvuruyu görüşen YSK aldığı kararda, ilçe seçim kurulu başkanlıklarının MHP’den istifa dilekçesi veren kişilerin ismi ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bilgilerinin ilçe başkanlıklarına vermesinde bir sakınca görmediğini bildirdi. YSK, istifacıların bilgilerinin MHP ilçe başkanlıklarına verilmesi için ilçe seçim kurullarına talimat gönderdi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!