SON DAKİKA

MHP’den gümrük vergisi eleştirisi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, bazı hububat ürünlerinde gümrük vergisinin indirilmesine ilişkin,

Bu haber 04 Temmuz 2017 - 12:12 'de eklendi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, yüzde 100 ila 130  oranında olan gümrük vergisinin büyükbaş hayvanda yüzde 26’ya, karkas ette yüzde  40’a, buğdayda yüzde 45’e, arpada yüzde 35’e, cin mısırda yüzde 25’e  düşürüldüğünü anımsattı. Bu değişiklikle yükselen ve yükselmesinden kaygı duyulan enflasyonun  dizginlenmek istendiğini ifade eden Karakaya, “Elbette son dönemlerde gıda  fiyatlarındaki artışın enflasyonda önemli payı olmuştur. Ancak tarımsal üretimin  başta yüksek girdi maliyetleri, verimlilik, ölçek, kapasite, depolama, pazarlama,  finansman, kalite-standart, kaynakların korunması gibi alanlarda ciddi  sorunlarının olduğu bir ortamda anormal düzeyde yapılan bu indirimlerle ne  yapılmak istendiği izaha muhtaçtır.” diye konuştu.

 Hükümetin, üretip üretmeme çizgisinde gel git yaşayan çiftçiyi  düşünmediğini savunan Karakaya, “Maalesef hükümet, Dimyat’a pirince giderken  evdeki bulgurdan olacağının farkında değil” dedi. Karakaya, bazı bölgelerde hububat hasadının devam ettiğine, İç  Anadolu’da arpa hasadının başlamak üzere olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Hasat devam ederken, hala TMO fiyat vermemişken gümrük vergisinde  radikal düşüşe gitmek cahillik değilse, çiftçi sevmemektir. Buğday fiyatları  yıllardır enflasyonun altında kalmışken azan enflasyonu buğday fiyatlarının  gümrük vergisini düşürerek dizginlemeye kalkmak vicdansızlıktır. Bir kilogram  buğday bir bardak çay dahi satın alamamaktadır. Bu mu enflasyonun kaynağı? 250  gramlık bir ekmek ortalama 1 lira 25 kuruştur. Bunun içinde buğdayın payı 22 ila  25 kuruştur. Yani buğday bedava olsa ekmek 1 liranın altında değil. Bütün bunlar  hesap Kitap bilmezlikten başka bir şey değil.

 Alınan bu kararın enflasyona olumlu katkı sağlamayacağı, buna karşılık  çiftçiyi perişan edeceği ve devlete de önemli bir mali külfet getireceği  konusunda hükümeti uyarıyorum. Bu karar, buğdayın piyasa fiyatını düşürecektir.  Düşen buğday fiyatı ekmeğe 1 kuruş bile yansımayacaktır. Üstüne üstlük TMO  üzerinden kamuya yüklü külfet getirecektir. Düşen piyasa fiyatı çiftçiyi, kara  gün dostu bildiği TMO’nun önüne gönderir. Fiziki alım kapasitesini aşan talep TMO  önünde kilometrelerce kuyruklar oluşturur. Kuyruklar piyasa fiyatını daha da  düşürür. Fiyatın düşmesi-alım miktarının artması döngüsüne girildiği anda bu  kararı alanların aklı başına gelecektir, ancak bunun hem çiftçiye hem de kamuya  olan maliyeti çok yüksek olacaktır. Hükümetin bir an önce bu kararı gözden  geçirerek iptal etmesi, hem çiftçinin hem kamunun yararına olacaktır.” Mevlüt Karakaya, et ve hayvandaki durumun da farklı olmadığını  belirterek, Kurban Bayramı’na aylar kala et ve hayvan ithalatına ilişkin gümrük  vergisinin Radikal biçimde düşürülmesinin etki analizinin çok iyi yapılması  gerektiğini kaydetti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!