MESCİD-İ AKSA’DA İSRAİL İLE FİLİSTİNLİLER ÇATIŞIYOR!..

MESCİD-İ AKSA’DA İSRAİL İLE FİLİSTİNLİLER ÇATIŞIYOR!..
Yayınlama: 21.07.2017
Düzenleme: 08.05.2018 10:00
0
A+
A-

Filistinlilerin cuma namazı için Mescid-i Aksa’ya girmek istemesinin ardından Filistinliler ile İsrail güçleri arasında çatışma çıktı.

İsrail güçlerinin, Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişine izin vermemesinin ardından dünya genelinde protestolar gerçekleştirildi. Filistinlilerin cuma namazı için Mescid-i Aksa’ya girmek istemesinin ardından İsrail güçleri Filistinlileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Olayda 14 kişi yaralandı. 

İsrail polisinin geçtiğimiz 3 Filistinliyi öldürmesinden sonra başlayan gerginlik ortamı bu hafta da devam etti. Namazdan çıkanlara gaz ve plastik mermiyle saldıran İsrail polisi, ortalığı savaş alanına çevirdi.

OLAY YERİNDEN DEHŞET VEREN GÖRÜNTÜLER

İsrail polisinin plastik mermi, ses bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahalesi sonucu onlarca kişi yaralandı. Filistinli gençler de polise çöp arabalarını yakarak ve taş atarak karşılık vermeye çalışıyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te polisin cemaate müdahale ettiği yerlerin başında Selahaddin Caddesi, Vadi el-Coz, Ras el-Amud ile Mescid-i Aksa’nın Aslanlı (Esbat) ve Meclis kapıları geliyor.
Şehrin sokaklarında yoğun ambulans ve çatışma sesleri yükselmeye devam ediyor.
Filistinli gençler de İsrail polisinin müdahalesine taşlarla karşılık vermeye çalışıyor. Filistin Kızılayı onlarca yaralı olduğunu ve yaralılara müdahalenin sürdüğünü açıkladı.

İsrail polis sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Selahaddin Caddesi ve Ras el-Amud’da “taş atan Filistinlilere” müdahale edildiği belirtildi.
Kudüs’ün üzerinde polis helikopterleri sürekli uçmaya devam ediyor.
Mescid-i Aksa’nın kapısına kurulan metal arama dedektörlerini kaldırmama kararı alan İsrail hükümeti, 50 yaş altı Müslümanların mescide girişini yasakladı. Aksa’nın ibadete kapatılması sebebiyle cuma namazını Kudüs’ün Vadi El-Ceviz (Ceviz Vadisi) bölgesinde ihya eden cemaate, İsrail polisi namaz sonrası göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etti. İsrail polisi Filistinlilere gerçekleştirdiği müdahalede polis köpeklerini de kullandı. ( Mostafa Alkharouf – Anadolu Ajansı )

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı