SON DAKİKA

MEB’i arka bahçe yaptılar: Şimdi de Birlik Vakfı ve İlim Yayma

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ensar’la aynı dönemde, iki gerici vakıfla daha protokol yaptığı ortaya çıktı. MEB, Ensar’a olduğu

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 9:46 'de eklendi.

SEBAHAT [email protected]@ssenyaprak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Karaman’daki öğrenci yurdunda yaşanan cinsel istismar olayının baş aktörü Ensar ile yaptığı protokole ilişkin tartışma sürerken, aynı dönemde iki gerici vakıfla daha protokol imzalandığı ortaya çıktı. İlim Yayma Cemiyeti ve Birlik Vakfı ile protokol imzalayan Bakanlık, yetki ve görevlerini devrettiği dinci gerici vakıfların “paralel bakanlık” gibi çalışmasının önünü açtı.

BirGün, MEB’in, İlim Yayma Cemiyeti ve Birlik Vakfı ile temmuz ayında imzaladığı üç yıllık protokolün ayrıntılarına ulaştı.
Birbirinin kopyası olan iki protokolle, tıpkı Ensar’a olduğu gibi cemiyet ve vakfa e-yaygın sistemindeki öğretim programlarını kullanarak her düzeyde öğrenciye sosyal, kültürel, sportif, mesleki ve teknik kurslar düzenleme olanağı verildi.

Protokol dışı projelere izin
Protokole göre “eğitim” adı altında yürütülecek faaliyetler öncelikle, Birlik Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti ‘ne bağlı merkezlerde gerçekleştirilecek. Bu olmazsa, MEB tarafından belirlenen mekânlar kullanılacak. Kurslarda görev alan vakıf personelinin de ücretini MEB ödeyecek.

Cemiyet ve vakıf, imzalanan protokol dışında da Milli Eğitim Bakanlığı ile “eğitim” adı altında ortak projeler geliştirip uygulayabilecek.

Erdoğan, Birlik Vakfı’nın kurucuları arasında
MEB’in protokol yaptığı İlim Yayma Cemiyeti ve Birlik Vakfı da tıpkı Ensar gibi dinci gerici faaliyetleriyle biliniyor. “Milli ve manevi değerleri korumayı” amaçladığı belirtilen İlim Yayma Cemiyeti, 1951 yılında kuruldu. İmam hatip okulları açtıran ve buralarda okuyan öğrencilere burslar veren cemiyetin, 151 şubesi bulunuyor. AKP döneminde el üstünde tutulan cemiyet, kamu yararına dernek statüsü verildiği için pek çok ayrıcalıktan yararlandırılıyor.

MEB’in protokol imzaladığı Birlik Vakfı da AKP döneminde büyüdü. Vakfın kurucuları arasında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Cemil Çiçek başta olmak üzere bazı AKP’lilerin bulunduğu vakıf, 1985 yılında kuruldu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!