SON DAKİKA

Ak Eğitim sonunda” Cihat farz bir ibadet” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni müfredat programlarına göre hazırlanan ders kitaplarını Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) yüklemeye başladı.

Bu haber 07 Eylül 2017 - 13:55 'de eklendi. 234Son Güncelleme7 Eylül 2017 - 20:52

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni müfredat programlarına göre hazırlanan ders kitaplarını Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) yüklemeye başladı. Açıklanan müfredatta olduğu gibi kitaplarda da bazı bölümler tartışma yarattı.

Hürriyet’in haberine göre, bazı ders kitaplarının içerikleriyle ilgili satır başları şöyle:

‘ÖRTÜNMEK FARZ OLDU’

11. sınıf ‘Hz. Muhammed’in Hayatı’ kitabında “Hicretin beşinci yılında içki ve kumar yasaklandığı gibi, örtünmek farz oldu” dendi. Örtünme konusuyla ilgili ayete yer verildi. Konunun devamında yer alan “Erkek ve kadının örtünme şekli yeniden düzenlendi. Böylece kadının şeref ve haysiyeti korunup itibarı arttı” ifadeleri dikkat çekti.

‘CİHAT HEM EKONOMİK HEM SİLAHLI MÜCADELEYİ KAPSIYOR’

Anadolu imam hatip liselerinde okutulan ‘Fıkıh’ dersi kitabında “Geniş manasıyla cihat, Allah (c.c) yolunda canla, malla, sözle, fiil ile mücadele etmeyi kapsamaktadır. Bu manasıyla cihat, hem ekonomik, hem kültürlerarası hem de silahla yapılan mücadeleyi içermektedir. Cihat dar manasıyla Allah (c.c) yolunda savaşmayı ifade etmektedir” dendi.

Günümüzde kavramın yanlış kullanıldığı da belirtilerek, “Cihat adı altında şiddet içerikli eylemlerin en sakıncalı yönü İslama uymayan pek çok şeyin din adına yapılmasıdır. Terör gruplarının İslami söylemleri kullanması, Müslümanları kendi kavramlarını kullanmaktan uzaklaştırmamalı aksine kavramların doğrusu âlimler tarafından yazılıp anlatılarak halk aydınlatılmalı. Silah kullanma yetkisi sadece kamu otoritesine ve denetimine aittir”sözleri kullanıldı.

‘MÜSLÜMANLAR CİHAT KAVRAMI ÜZERİNDEN OLUMSUZLUKLARLA ANILIYOR’

Tüm liselerde seçmeli olan ‘Temel Dini Bilgiler (İslam 2)’ kitabında özetle, “İslam alimleri cihadın genel anlamına vurgu yaptıklarında Müslümanlar üzerine farz bir ibadet olduğunu belirtmişlerdir. Günümüzde cihat kavramı özellikle İslam karşıtları tarafından kötü örneklerle özdeşleştirilerek uzak durulması gereken bir şeymiş gibi gündeme getirilmekte ve Müslümanlar bu kavram üzerinden olumsuzluklarla anılmak istenmekte” ifadesi yer aldı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın