SON DAKİKA

Man Adası’ndan Sarraf’ın itiraflarına: Ortaya saçılan kirli

Önce Man Adası belgeleri, ardından Rıza Sarraf’ın itirafları… Ortaya saçılanlar kirli ilişkileri su yüzüne çıkarıyor, iktidar

Bu haber 03 Aralık 2017 - 8:28 'de eklendi.
Abone ol

Son bir hafta içinde önce ardı ardına yaşanan iki önemli gelişme siyasi iktidarın kirli rant çarkını bir kez daha gözler önüne serdi. CHP’nin kanıtlarıyla açıkladığı Man Adası belgelerinin ardından Rıza Sarraf’ın ABD’deki itirafları AKP iktidarını hem içeride hem de dışarıda bir hayli zora sokarken, Saray ve AKP şimdi bu sıkışmışlığı aşmanın arayışında. İşlediği suçlara içeride ortak arayışına giren, kendi özel ilişkilerini ülke menfaatiymiş gibi sunmak isteyen iktidar hesap vermemek için her türlü yola başvuruyor. Madde madde yaşananlar ve yapılması gerekenler…

1 Panama Papers, Vergi Cennetleri, Malta belgeleri derken Man Adası belgeleri ve Sarraf’ın itirafları iktidarın kirli, şaibeli ilişkiler ağını bir kez daha gözler önüne serdi. Ortaya çıkan milyar dolarlık rüşvet, yolsuzluk, kara para aklama trafiği buz dağının sadece görülebilen yüzü.

2 Ülkeyi yönetenlerin devleti bir aile şirketine dönüştürerek vergi kaçırdıkları ayyuka çıktı. Hamasi nutuklarla halka dolar bozdurma çağrısı yapanların, yurttaşlardan fedakârlıkta bulunmasını isteyenlerin, halkın omuzlarına her geçen gün daha fazla vergi bindirenlerin, her türlü gayrı milli dolabı çevirdikleri, offshore adalarında milyon dolarları istifledikleri, vergi kaçırdıkları belgelendi.

3 AKP/Saray rejimi ile yandaşları büyük bir telaşla ortaya saçılan bu belgelerin üstünü kapatma arayışında. Belgeleri çürütmek, hesap vermek yerine, çeşitli ayak oyunlarına başvurarak kitleleri manipüle etme, skandalların üstünü örtme gayretkeşliğindeler. Bin dereden su getirerek inkar etmeye, yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali yalan söylemeye devam ediyorlar.

4 Sarraf davasının ucunun kendilerine dokunacağı endişesiyle anti emperyalistçilik oynamaya, sola sataşmaya başladılar. Kimi “muhalif” kesimler de bu sahte anti-emperyalizm tuzağına düşerek AKP’nin arkasında saf tutmaya çoktan razı oldu.

5 New York’taki davada itirafçı olarak kimlere, ne kadar, hangi yöntemlerle rüşvet verdiğini, elde edilen rantın nasıl bölüşüldüğünü tüm detaylarıyla anlatan Sarraf’ın davasından bir “milli dava” çıkarılamaz.

6 Kısa bir süre öncesine kadar “hayırsever işadamı” ilan ederek Sarraf’a toz kondurmayanlar kendi kirli hesaplarına Türkiye halkını ortak edemez. Bir çetenin çıkarı ülke çıkarıyla asla özdeşleştirilemez.

7 Ülkeyi emperyalizmin ekonomik, siyasi, askeri boyunduruğuna sokanlar, Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) eş başkanlığını böbürlenerek telaffuz edenler, “Ülkemi pazarlamakla mükellefim” diyenler, memleket topraklarını NATO ve Amerikan üslerine açanlar anti-emperyalist olamaz.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

8 Ülkenin kaynaklarını, birikimini yerli-yabancı şirketlere peşkeş çekenler, kamu varlıklarını özelleştirenler, limanları, madenleri, doğal kaynakları “babalar gibi satan”lar, bir ABD icadı olan “ılımlı İslam” projesinin gönüllü figüranları olanlar, emperyalistlerle ele ele yürüyenler anti-emperyalist olamazlar.

9 İktidar gücünü kullanarak kişisel zenginleşme, kaynağı şaibeli kazancı vergiden kaçırma bunu da ticaret olarak adlandırmak AKP döneminin ekonomi politikası olmuştur. Halk milli ve yerli ekonomik hamlelerin yapıldığı iddiasıyla oyalanırken yandaşlar ve akrabalar gayrı milli kazançlar elde etmişler, vergi kaçırmışlardır.

10 Kökü Man Adası’nda, Malta’da olanlar, komşu bir ülkeye uygulanan ambargoya önce ortak olup daha sonra ambargoyu delme adına yapılan kirli işlemlerden elde ettikleri rantı ceplerine indirenler hesap vermelidir.

Cumhurbaşkanı, başbakan başta olmak üzere bu meşru olmayan ilişkilerde adı geçen tüm siyasiler istifa etmeli, kirli ilişkilerin tamamı halka açıklanmalı; adı geçen herkes bulaştığı kirli işlerin hesabını vermelidir.

11 ABD’nin ülkemize yönelik müdahalelerini sineye çekmek de, Saray-AKP rejiminin estirdiği milliyetçi rüzgarlara sığınmak da aynı derecede hatalıdır. Ne Sarraf davasına ne ABD ile bozulan ilişkilere bel bağlanamaz. Ülkenin kaderi ne emperyalist merkezlerin kirli oyunlarına ne de AKP’ye terk edilebilir. Tam bağımsız bir Türkiye her ikisine karşı verilecek mücadeleyle sağlanır.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!