SON DAKİKA

Malezya, Sahte Haberleri Suç İlan Edebilir

Malezya hükümeti, sahte haberlerin yayılmasını suç sayan bir yasa tasarısında bulundu. Yasa ihlalinde bulunanların, 10 yıl hapis ve 500.000 ringit (yaklaşık 500.000 lira) para cezası ile karşı karşıya kalabileceğini de ekledi.

Bu haber 26 Mart 2018 - 23:39 'de eklendi.
Abone ol

Teklif edilen yasaya göre 'sahte haberler', görsel haberleri, ses kayıtlarını, formları, tamamen ya da kısmen yalan olmasına bakmaksızın tüm haberleri kapsıyor. Ayrıca ülke veya vatandaşlar durumdan etkilenirse yasa, ülke dışındaki yayınlara da uygulanacak. 

Kaybolan MH370 Sefer Sayılı Malezya Uçağı Google Maps'te Bulundu!

Hükümet tasarıyı, büyüyen sahte haber sorunlarına bir çözüm olarak sunarken, birçok insan bu durumun mevcut yönetimin muhalifleri bastırmak için olduğunu düşünüyor. Başbakan Najib Razak, bu suçlamaları reddetmesine karşın, yasa tasarı konusunda epey eleştiriye maruz kaldı.

Tasarıyı eleştirenler arasındaki muhalif olan Adalet Partisi'nin (Justice Party) iletişim direktörü Fahmi Fadzil bir açıklamada, "Bilgi alışverişini kontrol etmek için tasarlanan yasaların yeterli olmayacağını düşünüyoruz. Bilginin 'doğru' ya da 'yanlış' olduğunu belirlerken doğru bilgilerin ve fikirlerin de paylaşılması epey riske girebilir." ifadesiyle, bu fikri pek de desteklemediğini açıkladı.  

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Apple, Facebook ve Google'ı da içeren bu yasa, sahte haberlerle mücadelerde etkili olur mu, merak konusu. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu yasa tasarısı, Malezya halkını kısıtlıyor mu yoksa koruyor mu? 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!