Privacy Policy Page
SON DAKİKA

Maduro’dan sivil-askeri tatbikat açıklaması

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ülke genelinde iki günlük askeri tatbikat yapılacağını duyurdu ve sivil-askeri tatbikata tüm

Bu haber 15 Ağustos 2017 - 13:29 'de eklendi.

ABD ve Venezuela arasındaki gerginlik yeni bir boyut kazandı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülke genelinde iki günlük askeri tatbikat yapılacağını duyurdu.

DW Türkçe’nin haberine göre, Maduro televizyondan yaptığı çağrıda, ‘sivil-askeri tatbikata tüm Venezuela halkınının katılması gerektiğini, bu sayede kimsenin ülkelerinin içişlerine karışamayacağının ortaya konulacağını’ vurguladı.

ABD Başkanı Trump’ın tehditlerini “ölçüsüz ve terbiyesizce” diye nitelendiren Venezuela Devlet Başkanı Maduro, El Universal gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, geçen aylardan itibaren ülkede protesto eylemleri düzenlenmesi için çağrıda bulunan muhalif politikacılar hakkında da gerekli adımların atılacağını kaydetti.

Venezuela’da bu yılın nisan ayından itibaren devam eden ve kanlı şiddet eylemlerine sahne olan protestolarda en az 120 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhafazakar muhalefeti sosyalist iktidarını devirmek üzere ABD ve komşu Kolombiya ile ortak çalışmakla suçluyor.

ABD: HER TÜRLÜ ADIM ATILABİLİR

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, pazar günü Kolombiya seyahati sırasında yaptığı açıklamada ABD’nin Venezuela kriziyle ilgili ‘barışçıl çözüm’ bulmayı umduğunu söyledi; ancak Pence, ‘her türlü adımın atılabileceği’ konusunda da açık kapı bıraktı.

ABD, Venezuelalı bakan düzeyindeki çok sayıda hükümet yetkilisi ve Devlet Başkanı Nicholas Maduro hakkında ekonomik yaptırım kararı almıştı. Ardından ABD Devlet Başkanı Donald Trump geçen hafta Venezuela konusunda ‘askeri seçeneğin’ olasılık dahilinde olduğunu söylemiş ve aralarında Maduro’yu eleştiren Meksika ve Kolombiya’nın da olduğu pek çok Latin Amerika ülkesi Trump’ın açıklamasına tepki göstermişti.

Venezuela Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami ise Pence’nin açıklamalarına Twitter’dan tepki gösterdi. El Aissami Pence’in “kesinlikle karşı oldukları müdahaleci ifadeler” kullandığını söyleyerek “Biz arka bahçeniz değiliz” dedi.

Petrol zengini Venezuela aylardır derin bir siyasi ve ekonomik kriz döneminin içinde bulunuyor. Artan enflasyon ve döviz darboğazı nedeniyle ekonominin pek çok alanında çöküş yaşanıyor. Temel gıda ve diğer ihtiyaçlara ise ancak karaborsada ulaşılabiliyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!