SON DAKİKA

Madem yolsuzluk var bir işlem yaptınız mı?

CHP’li Emir, kendisinden önceki bakanların döneminde yolsuzluklar olduğunu itiraf eden Gıda Bakanı Fakıbaba’ya “İdari işlem

Bu haber 06 Eylül 2017 - 11:03 'de eklendi. 84

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın ‘yolsuzluk’ açıklamasını TBMM gündemine taşıdı. Bakan Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Bakan’ın önceki gün yaptığı kendi açıklamalarına yer vererek şunları söyledi: “Başına getirildiği bakanlıkta kendisinden önce yolsuzluk olduğuna işaret eden; usulsüz ve sahte faturalarla destek alanlar olduğunu söyleyen Bakan Fakıbaba, söz konusu toplantıda ‘Erkek olan şimdi yolsuzluk yapsın görelim bakalım’ demiştir. Fakıbaba’nın bu açıklamaları, AKP’nin son 15 yıldır tek başına iktidarda olması ve diğer bakanlıklar gibi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da bu dönemde AKP’li bakanlar tarafından yönetildiği göz önüne alındığında, yolsuzluk iddialarının doğrudan muhatabının kendisinden önceki partili bakanlar olduğuna işaret etmektedir.”

CHP’li Murat Emir, önergesinde bu açıklamaları doğrultusunda Bakan Fakıbaba’dan şu sorularına yanıt istedi:
»Yaptığınız açıklamalarla Bakanlığınız bünyesinde yaşandığını ifade ettiğiniz yolsuzluklara ilişkin herhangi bir idari işlem başlattınız mı? Başlattıysanız, yapılan yolsuzluğun parasal olarak büyüklüğü ne kadardır; kaç devlet görevlisinin ismi bu yolsuzluklara karışmıştır; yolsuzluk ağırlıkla hangi illerde olmuştur?

»Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda yaşanan yolsuzluktan kaynaklı görevden aldığınız bürokrat ya da bürokratlar oldu mu? Olduysa bunların görevleri neydi?

»Bahsettiğiniz yolsuzluklar, sizden önceki hangi bakanlar döneminde olmuştur? Sizden önceki bakanlardan herhangi birinin ismi ifade ettiğiniz yolsuzluğa bulaşmış mıdır?

»Detaylarına girmeden ifade ettiğiniz Bakanlığınız bünyesindeki yolsuzluğa ilişkin adli işlem yürütülmesi için savcılıklara başvurdunuz mu? Vurmadıysanız yakın zamanda bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacak mısınız?

Fakıbaba çark etti
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ise, açıklamalarının gündem yaratması üzerine çark etti. Kendi döneminden önce yolsuzluk yapıldığına dair ifadelerinin çarpıtıldığını savunan Fakıbaba, “Sanki ‘Benden önceki arkadaşlar. Yolsuzluk yapıyor, AK Parti yolsuzluk yapıyor.’ Bu gerçekten üzücü bir olaydır, haberin doğru verilmesi lazım” dedi. Bakan şöyle devam etti: “Ben az sayıdaki bazı firmaların prim desteklemeleri için sahte faturalar üzerinden devlete zarar verdiğini belirttim. Benden önceki arkadaşların ciddi bir şekilde mücadele ettiğini, benim de aynı kararlılıkla mücadele edeceğimi belirttim. Arkadaşlarımızın mağdur olmayacağını ilettim. Bundan böyle sahte faturayla ilgili devleti zarara uğratanlara yönelik gereğini yapacağımı söyledim. Bu bazı haberlerle çok yanlış yöne çekilmiştir.”

Çelik’ten tepki
Bu arada Fakıbaba’nın yolsuzluk açıklaması sonrasında gözlerin çevrildiği bir önceki Gıda Bakanı Faruk Çelik de, partili arkadaşının sözlerine Twitter hesabından yanıt verdi. Çelik, “Sorumlu siyasetçi ne konuştuğunu bilir ya da varsa bir şey gereğini yapar” dedi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın