SON DAKİKA

Macron’dan Türkiye’ye ‘Libya’dan Çekilin’ Çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, son haftalardaki açıklamalarında Avrupa ile ilişkilerde yeni sayfa açmak istediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı’ya yönelik tavrını yumuşatmasından ‘oldukça memnun’ olduğunu ifade etti.

Bu haber 05 Şubat 2021 - 23:30 'de eklendi. Son Güncelleme6 Şubat 2021 - 00:10
Abone ol

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Şimdi Libya’da Türk askerlerinin çekilmesiyle, Dağlık Karabağ’da, Suriye’de ve Doğu Akdeniz’de tansiyonun düşürülmesiyle iyi sonuçlar alacağımızı umuyorum” ifadelerini kullandı.

Macron ayrıca, son günlerde Ankara’dan gelen yumuşama sinyallerini memnuniyetle kaşılamakla birlikte, ABD ve AB’nin son iki yılda agresif saldırılara maruz kaldığını söyledi.

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre, Türkiye’nin 2 yıl önce Suriye’de NATO ile koordinasyona girmeden operasyon düzenlediğini söyleyen Macron, “Suriye’de ABD öncülüğünde koalisyon askerleri olmasına rağmen Türkiye, ulusal bir bakış açısıyla Suriye Demokratik Güçleri’nin terörist olduğunu, PKK ile bağlantılı olduğunu, ki bunun bir kısmı doğru, belirterek operasyon başlattı. Ama koalisyon güçleri o dönem bu kişiler (Suriye Demokratik Güçleri) sayesinde IŞİD’e karşı mücadele ediyordu. Sonra birden bir üyemiz (NATO) gelip bu kişileri öldürmek istedi çünkü bunlar terörist oldu.” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Atlantic Council’a verdiği mülakatta Rusya’ya da değinen Fransız lider, Avrupa’da istikrar ve barışı sürdürmek için Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ile diyalogun şart olduğunu ifade etti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!