SON DAKİKA

Lübnan’dan açıklama: Düşman İsrail’in tehditlerine karşı hazır

Lübnan ordusu komutanı General Joseph Aoun ‘düşman İsrail’in tehditlerine’ karşı koymak için askerlerinin güneydeki İsrail

Bu haber 21 Kasım 2017 - 15:30 'de eklendi.

Lübnan ordusu komutanı General Joseph Aoun “düşman İsrail’in tehditlerine” karşı koymak için askerlerinin güneydeki İsrail sınırında hazır durumda olmalarını istedi.

Aoun, İsrail sınırında istikrarın korunmasını amaçlayan 1701 sayılı Birleşmiş Milletler kararının gereği gibi uygulanması için birliklerin teyakkuzda olmaları için çağrı yaptı.

İsrail yetkilileri ise henüz bir açıklama yapmadı. BM’nin 1701 sayılı “çatışmaların sona ermesi” kararı, 2006’da İsrail ile Lübnan’ın İran destekli askeri ve siyasi Hizbullah hareketi arasında yaşanan şiddetli savaşa son vermişti.

Hürriyet’in haberine göre, iki taraf da o zamandan beri büyük çatışmalardan kaçınıyor. Ancak BM sınırda bir barış gücü bulundurmaya devam ediyor. BM kararına göre, Lübnan ordusu, Şii Hizbullah dahil her silahlı güce yasaklanmış olan bölgede, sınırın Lübnan tarafındaki güvenlikten sorumlu.

İran ve Lübnan’daki müttefiki Hizbullah’ın Suriye’deki ve bölgedeki nüfuzunu artırmalarından endişe eden İsrail ile Hizbullah arasındaki gerilim bu yıl arttı.

General Aoun, ordunun Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Düşman İsrail’in tehditlerine, ihlallerine ve Lübnan halkına ve ordusuna yönelik saldırgan planlarına karşı koymak için güney sınırında hazır olmanızı istiyorum. Lübnan’ın içinden geçtiği olağanüstü siyasi durum, en üst seviyedeki farkındalık ve teyakkuzla davranmanızı gerektiriyor.” dedi.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!