SON DAKİKA

LİMAK-KALYON-CENGİZ ELENİNCE İPTAL EDİLEN ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI’NIN ÜSTYAPI İHALESİ AKP’Lİ İSME VERİLDİ

Limak-Cengiz-Kalyon elenince iptal edilen Çukurova Havaalanı ihalesini kazanan bu kez de AKP belediye başkan adayı oldu.

Bu haber 21 Kasım 2020 - 21:34 'de eklendi.
Abone ol

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın üstyapı ihalesinde en yüksek teklifi 147 tur sonunda 297 milyon 100 bin Avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimi verdi. Çerkezköy merkezli iki firma da Kozuva Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteriyor. Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, son seçimlerde AKP’den belediye başkan adayı olmuştu.  

LİMAK-KALYON-CENGİZ ELENMİŞTİ

Çukurova Havaalanı için daha önce yapılan ihalede Limak-Kalyon-Cengiz Ortak Girişim Grubu elenmişti. İhaleden 12 gün sonra dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın görevden alınması dikkat çekmişti. Yeni Bakan Adil Karaismailoğlu’nun göreve gelmesinden 18 gün sonra da ihale iptal edildi. Önce yeni ihalenin 26 Ekim’de yapılacağı ilan edildi. Ancak sonra 20 Kasım’a ertelendi. İhale dün Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. İhale öncesinde sabah saatlerinde TAV, kendilerinin de teklif vereceklerini duyurdu. Komisyon Başkanı DHMİ Satın Alma ve İkmal Dairesi Başkanı Ömer Gönül ihale öncesinde yaptığı açıklamada, 7 firmanın dosya satın aldığını ve bunların yer görme belgelerinin onaylandığını söyledi.

Gönül, şunları kaydetti:

“Taya Liman İşletmesi AŞ tarafından teşekkür mektubu sunuldu. Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak grişimi, EMT İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ/Ziver İnşaat Taah. Mad. Tur. Paz. San. Tic. AŞ ortak girişimi, RC Rönesans İnşaat Taahhüt AŞ, IC İçtaş İnşaat ve Ticaret AŞ, YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, TAV Havalimanları Holding AŞ teklif verdi.” 

İhaleye daha önce elenen Limak-Kalyon-Cengiz Ortak Girişim Grubu’nun teklif vermemesi dikkat çekti. İhalede birden fazla istekli olması nedeniyle açık artırma yapıldı. Turlar gün boyu sürdü. Akşam saatlerinde 147 tur süren pazarlık sonucunda en uygun teklifi 297 milyon 100 bin Avro artı KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişiminin yaptığı duyuruldu. İki firmanın havaalanı ve inşaat alanında etkin olan TAV, YDA, Rönesans, İçtaş gibi büyük firmaları geride bırakması dikkat çekti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İhaleyi kazanan iki firma da Çerkezköy kökenli. Favori İşletmecilik AŞ 2005 yılında kuruldu. Faaliyet alanı “havaalanı işletmeciliği” olarak yer alıyor. Favori İşletmecilik, açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Somali Mogadişu Havaalanı’nın 20 yıl süreyle işletmesini almıştı. Diğer firma YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ de Çerkezköy kökenli. Firmanın faliyet alanı “çorap imalatı” olarak gözüküyor. İki şirket de aslında Kozuva Şirketler Grubu bünyesinde faliyet gösteriyor. Çerkezköy adresli Kozuva Şirketler Grubu’nun sitesi incelendiğinde bağlı şirketler içerisinde YAKO Tekstil ile Favori İşletmecilik yer alıyor. Başakşehir Koleji de bu şirketler grubuna ait. Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, son seçimlerde AKP’den Çerkezköy Belediye Başkan adayı olmuştu. Kozuva halen Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak görev yapıyor. İhale sonucu Bakan Adil Karaismailoğlu’nun onayının ardından resmiyet kazanacak. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!