SON DAKİKA

LİBYA’YA GÖNDERİLEN ÖSO MENSUPLARI AVRUPA’YA KAÇIYOR

Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu (SMO) adını vererek bir araya getirdiği ÖSO’cu çeteler içinde yer alan kişilerin gönderildikleri Libya’dan Avrupa’ya kaçtığı belirtildi.

Bu haber 21 Ocak 2020 - 20:41 'de eklendi.
SMO üyeleri, iki yönetimli Libya’da Türkiye destekli Fayiz es-Serrac’ın başbakanlığındaki Trablus merkezli yönetime destek vermek için bölgeye gönderilmişti.

SIĞINMA TALEBİNDE BULUNDULAR

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), sayıları 2 bin 400 olarak açıklanan bu kişilerin ‘doğru dürüst savaşmadan’ son günlerde silahlarını bırakarak kaçtığını açıkladı. SOHR, silahlarını bırakan bu kişilerin önemli bir kısmının Avrupa Birliği üyesi ülkelere ulaşmak için Cezayir’e kaçtığını duyurdu.SOHR, şu ana kadar Suriye vatandaşı olan bu kişilerden 17’sinin AB topraklarına ulaşarak İtalya’da sığınma talebinde bulunduğunu bildirdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bu bilgiye üyelerin Suriye’de yaşayan aileleri üzerinden ulaştıklarını açıkladı.

2 BİN 400 KİŞİ GÖNDERİLMİŞTİ

SOHR, bir önceki açıklamasında ise şimdiye kadar Türkiye’nin Libya’ya 2 bin 400 kadar SMO’luyu gönderdiğini bildirmişti. Ayrıca Libya’ya gönderilmek üzere Türkiye’nin bin 700 kişiyi daha eğittiğine dikkat çekilmişti.Guardian’a konuşan ÖSO kaynakları ise, Suriye’de 450-550 TL maaş verilen SMO üyelerinin Libya’da 2 bin dolar  kazanacağını, altı aylık iş sözleşmesini Türk ordusuyla değil Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle imzaladıklarını, Türkiye’nin ise tüm üyelere Türk vatandaşlığı vadettiğini söylemişti.Bu arada batılı medya kuruluşlarına göre hali hazırda Türkiye’nin Libya’da resmi olarak 80 askeri bulunuyor. Türk kaynaklar bu sayıyı 35 olarak açıklarken, Erdoğan bu askerlerin savaşmak için değil, Trablus hükümetine bağlı askerlerin eğitimi ve koordinasyon amaçlı Libya’da bulunduklarına iddia etmişti.Kaynak: http://www.yenidemokrasi6.net/libyaya-gonderilen-osocular-avrupaya-kaciyor.html

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!