SON DAKİKA

Kurtulmuş: Kruvaziyerle turist getirene turist başına destek

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, kruvaziyerle turist getiren seyahat acentalarına, mevsimselliği dikkate alarak turist başına

Bu haber 21 Aralık 2017 - 14:01 'de eklendi.

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, kruvaziyerle turist getiren seyahat acentalarına, mevsimselliği dikkate alarak turist başına 25 ile 35 dolar arasında değişen miktarlarda destek verilmesinin planlandığını bildirdi. Kurtulmuş, “Yüksek sezonda getirene 25, ölü sezonda getirene 45 , normal sezonda ise 35 dolar turist başına destek vereceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin turizm sektörü ve hedeflerine gelecek dönemde sağlanacak desteklere ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Kurtulmuş, Türkiye’ye kruvaziyerle turist getiren A Grubu seyahat acentalarına yolcu başına 30 dolar teşvik verilmesine ilişkin destekle ilgili de ‘dönemsel sistemi’ içeren yeni bir çalışmayı planladıklarını bildirdi.

Turizm desteklerini mevsimselliği ön plana alarak 12 aya yayılacak şekilde vermeyi istediklerini belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Kruvaziyer desteklerinde de hem gelinen limanların sayısını arttıracağız hem de yine mevsimselliği dikkate alacağız. Diyelim ki yüksek sezonda getirene 25 dolar, ölü sezonda getirene 45 dolar, normal sezonda ise 35 dolar turist başına destek vereceğiz. Yani desteği hem çeşitlendirerek hem de gelinen liman sayılarını arttırarak çok daha güçlü bir teşvik sağlamış olacağız.”

2019’DA 38 MİLYON BEKLENTİSİ

Bakan Kurtulmuş, turizmde yaşanan hızlı toparlanmanın sektörün dayanıklılığını da gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Başka bir ülkede olsaydı bu, herhalde uzun süren bir dönem olurdu. Tabiri caizse en azından bir nekahet dönemi olurdu. Bir taraftan Rusya ile yaşanan uçak krizi bir taraftan Avrupa’daki seçimler dolayısıyla Türkiye düşmanlığının Avrupa’da artması, bir taraftan 15 Temmuz FETÖ ihanetinin Türkiye turizmine vermiş olduğu zararlar, yurt dışında oluşturulmaya çalışılan negatif etkiler, imajlar ve onların oluşturduğu etkiler, bütün bunların hepsini üst üste koyduğumuzda kolay kolay toparlanmamız zor görüyordu.

Çok şükür, kısa bir süre içerisinde Türkiye turizmi toparlandı. Önümüzdeki yıl daha iyi olacağız. 2018’de tahmin ediyorum, 2014 rakamlarına ulaşacağız. 2019’da da 38 milyon turist seviyesine gelmeyi ümit ediyoruz. 2023’te de 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm hedefini de inşallah, oraya odaklandık, onu da elde etmiş olacağız.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!