SON DAKİKA

KOLİN VE KALYON KATAR DOĞALGAZINI TAŞIYACAK

İstanbul Üçüncü Havalimanı başta olmak üzere bir dizi kamu-özel ortaklığı projesinde ortak olan Kolin ve Kalyon, şimdi de birlikte sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) taşıma işine giriyor.

Bu haber 03 Eylül 2018 - 21:03 'de eklendi. 61Son Güncelleme3 Eylül 2018 - 21:12

Kalyon ve Kolin grupları, Türkiye’nin ilk yüzen LNG depolama ve gazlaştırma adı verilen FSRU gemilerinden birinin sahibi oluyor. Dünyanın en büyük gemi imalatçılarından biri olan Hyundai’nin Busan kentindeki tersanesinde imal edilen FSRU gemisi Türkiye’ye yola çıktı. Bu geminin adı ise Turquouise…

2017’de Kolin tarafından sipariş edilen FSRU gemisi, 2019’da tamamlanacaktı ancak yapımı erken bir tarihe çekildi ve belirlenen tarihten bir yıl önce suya indirildi. Önümüzdeki aylarda geminin Türk sularına gelmesi bekleniyor.

GEMİYE PANAMA BAYRAĞI

Turquouise isimli FSRU’nun boyu 295 metre. 6 metre genişliğindeki Turquouise, 180 bin cbm depolama kapasitesine sahip. Gelelim Turquouise’ın fiyatına. Hyundai’in yaptığı Turquouise’ın fiyatı 230 milyon dolar. Bugünkü kurla yaklaşık 1,5 milyar lira. Kolin ve Kalyon’un ayrıca bir adet daha FSRU gemisi sipariş vereceği ifade ediliyor. Geminin bayrağı ise edindiğim bilgilere göre Panama. Bir anlamda Türk şirketleri Kolin ve Kalyon, Turquouise adını verdikleri FSRU gemisine şimdilik Türk bayrağı takmayı tercih etmedi.

ALİAĞA’DA İLK LNG TERMİNALİ

Bilindiği gibi Türkiye’nin ilk yüzer LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) depolama ve yeniden gazlaştırma terminali, Aliağa’daki Etki Liman İşletmeleri’ne ait yüzer iskele sahasında. Bu tesisi de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 21 Aralık 2016 tarihinde hizmete açmıştı.

Etki Liman İşletmeleri Doğalgaz İthalat ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından Norveçli Hoegh LNG AS’den kiralanan ve aynı şirket tarafından işletilen FSRU NEPTUNE, Aralık-2016’da Aliağa Etki Limanı iskelesine demirleyerek, ulusal boru hattına gaz basmaya başlamıştı
Etki Liman İşletmeleri Doğalgaz İthalat ve Ticaret Anonim Şirketi’nin yüzde 50’si Kalyon, yüzde 30’u Kolin ve yüzde 20’si ise Önal kardeşlerin… Böylece Kalyon ve Kolin, FSRU gemisi Turquouise ile yatırımını tamamlayarak denizcilik sektörüne girmiş oldu.

BOTAŞ DA FSRU SİPARİŞİ VERDİ

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) taşımasında ve depolamasında kullanmak üzere iki gemi siparişi verdi. Botaş, haziran ayında da 450 milyon dolarlık bütçeyle Güney Koreli Hyundai’ye 2 adet FSRU siparişi verdi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın