SON DAKİKA

KESK Eş Genel Başkanı Gezen: AKP, Meclis’in iradesini gasp

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Naşkanı Aysun Gezen, OHAL koşullarında kamu emekçilerinin durumu

Bu haber 22 Aralık 2017 - 9:34 'de eklendi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Naşkanı Aysun Gezen, OHAL koşullarında kamu emekçilerinin durumu hakkında BirGün Medya’da katıldığı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Birgün Medya’da Ece Zereycan’ın sunduğu yayına katılarak soruları cevaplandıran Gezen, vatandaşı etkilemediği iddia edilen OHAL koşullarında çıkarılan KHK’ler ile emekçilerin pek çok hakkının gasp edildiğine dikkat çekerken, KESK ve diğer meslek örgütlerinin konuyla ilgili çalışmalarından da bahsetti.

İhraç edilen akademisyenler ve AKP’nin eğitim alanında kurduğu baskıyı değerlendiren Gezen, “Bugün yapılmak istenen, tıpkı medya kuruluşlarına yöneltilen baskılarda gördüğümüz gibi, toplumsal sorunlara müdahale etmek isteyen entelektüellerin toplumla buluşmasını engellemektir” dedi. Darbe girişiminin AKP’ye önemli bir fırsat sunduğunu ve OHAL sayesinde meclisin etkisiz hâle getirildiğini belirten KESK eş genel başkanı, “Kış lastiğinden güzellik salonuna her türlü düzenleme Meclis’i baypas ederek KHK’ler ile geçiriliyor. AKP, Meclis’in iradesini gasp ediyor” şeklinde konuştu.

“KOMİSYONUN TAMAMI NEREDEYSE AKP TARAFINDAN ATANDI”

OHAL komisyonunun kurulduktan neredeyse bir yıl sonra aktif hâle geldiğini ifade eden Gezen, “Komisyonun neredeyse tamamı AKP tarafından atanıyor, açık oylama ve çoğunlukla karar alınıyor. Dolayısıyla bu komisyondan akademisyenler lehine bir sonuç çıkması çok olası değil” dedi ve komisyona yaptıkları bilgi edinme başvurularının yanıtlanmadığını, bu yolla bilgi edinme haklarının dahi gasp edildiğini savundu.

KESK’in Kasım ayı itibariyle DİSK, TTB ve TMMOB ile birlikte başlattığı kampanyadan bahseden Gezen, kampanyanın asıl amacının OHAL koşullarının emekçilere etkisini ortaya koymak olduğunu dile getirdi. “Biz OHAL’i vatandaşa karşı ilan etmedik deniyor fakat öte yandan cumhurbaşkanı ‘biz OHAL’i grev olan yerlere acil müdahale edebilmek için ilan ettik’ diyebiliyor. OHAL’in gündelik hayata etkisini ortaya koyarak herkesin AKP’ye karşı sesini yükselteceği bir ortam sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 130 bin emekçinin işinden edildiğini söyleyen Gezen, bunun sonuçlarının uzun yıllara yayılacak ve 1 milyondan fazla yurttaşı etkileyecek bir mağduriyet yaratacağını iddia etti. AKP’nin artık OHAL olmadan ayakta duramayacağını savunan Gezen’in OHAL komisyonunun bu mağduriyete çözüm getirecek durumda olmadığını da ekledi. Gezen, tüm bu problemlerin çözümü için emekçilerin mücadelesini adres gösterdi: “OHAL’in acilen def edilmesi için emekçilerin mücadelesinin yükseltilmesi önümüzde çok önemli bir görev olarak duruyor”.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!