SON DAKİKA

‘Kara kutu’nun faaliyeti kamuoyundan gizleniyor

Tartışmalı birçok uygulamada hükümetin kullandığı kurum olan Türkiye Diyanet Vakfı, 2016 yılına ilişkin uygulamalarının yer

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 8:28 'de eklendi.

HÜSEYİN [email protected]@simsekhuseyinn

2012 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Şirketlerin Yıllık Faaliyet Raporunun Asgari İçeriğinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik” kapsamında hazırlanması gereken Türkiye Diyanet Vakfı 2016 yılı Faaliyet Raporu, şubat ayında hazırlanma ve nisan ayına kadar kamuoyuna duyurulma zorunluluğu olmasına rağmen henüz açıklanmadı.

7 milyarlık bütçe
Bu yıl 6 milyar 867 milyon TL’lik bütçesi ile 11 bakanlığı geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve hükümetin dini uygulamaları hayata geçirirken kullandığı “kara kutu” Diyanet Vakfı, geçtiğimiz yıla ilişkin faaliyet raporunu açıklamadı.

‘Paralel kuruluş’
Çocuklara ilişkin dini faaliyetleri ve “değerler eğitimi” ile dikkati çeken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘paralel kuruluşu’ olarak da bilinen Diyanet Vakfı’nın faaliyetleri karanlıkta kalmaya devam ediyor. Her yıl 28 Şubat’ta hazırlanmak zorunda olan faaliyet raporunu açıklamayan Diyanet Vakfı’nın resmi internet sitesinde yalnızca 2015 yılına ait faaliyet raporu bulunuyor.

Erdoğan kurban bağışladı
Kamu kaynaklarından yararlandırılmasına karşın harcamaları denetlenemeyen Türkiye Diyanet Vakfı’nın gelirlerini artırmak için başta AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere, hükümet ve AKP’nin sergilediği tavır da dikkati çekici. Erdoğan’ın kurban bağışı yaptığı kurum, mali rapora göre bir yılda 669 milyon TL bağış alıyor.

793 milyon TL gelire sahip
Kurumun 2016 yılına ilişkin ayrıntısız mali durumu ise resmi internet sitesinden duyuruldu. Buna göre, geçtiğimiz yıl geliri 791 milyon 594 bin TL olan vakfın gideri ise 622 milyon 808 bin TL. Üyelerinden herhangi bir gelir elde edemeyen vakfa, geçtiğimiz yıl “resmi olarak” tam 669 milyon 256 TL “bağış” yapıldı. Gelirlerinin 4 milyon 326 bin TL’si “İktisadi İşletme Gelirleri”nden oluşan vakfın 22 milyon 810 bin TL’lik geliri “finansal gelirler”, 95 milyon 201 bin TL’lik gelirleri de “diğer gelirler” kategorisinde gösterildi.

Gönüllü faaliyetlere 259 milyon TL
2016 yılının faaliyetlerine ilişkin bilgi vermeyen “kara kutu” Diyanet Vakfı’nın giderleri ise şöyle sınıflandırıldı:
“34 milyon 969 bin TL genel giderler, 27 milyon 291 bin TL personel giderleri, 151 milyon 392 bin TL sosyal hizmetler, 259 milyon 221 bin TL hayır işleri ve gönüllü faaliyetler, 91 milyon 69 bin TL eğitim ve araştırma, 17 milyon 170 bin TL kültür, sanat, spor ve 41 milyon 694 bin TL amaca yönelik diğer giderler.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!