SON DAKİKA

Kara Akrep’in Kökü Türkiye çıktı !

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaygın olarak görülen “kara akrep” üzerinde yapılan bir çalışma bilim dünyasını şaşırttı. Şimdiye kadar İran kökenli olduğu düşünülen akrebin Türkiye’ye özgü yeni bir tür olduğu kanıtlandı.

Bu haber 23 Aralık 2021 - 1:00 'de eklendi.
Abone ol

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İran kökenli olduğu düşünülen bir akrep türünün Türkiye’ye özgü olduğu tespit edildi. Çalışmaya, Türkiye genelinde akrep örneklerini toplayıp türlerini teşhis eden, yayılış alanlarını belirleyen Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Alaşehir Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersen Aydın Yağmur liderlik etti.

Araştırma ekibi, çoğunlukla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan ve halk arasında “kara akrep” olarak bilinen “Androctonus crassicauda” türüne yeni bir isim verdi. Bilim insanları, türün isminin artık “Androctonus turkiyensis” olduğunu açıkladı.

18 YILDIR AKREPLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Prof. Dr. Yağmur ve ekibi, söz konusu çalışmayı ABD’de akreplerle ilgili yayın yapan “Euscorpius” adlı bilimsel dergide yayımladı. Araştırma hakkında AA muhabirine konuşan Prof. Dr. Yağmur, 18 yıldır akrepler üzerinde araştırma yaptığını söyledi.

Türkiye’deki akrep faunasını belirlemeye çalıştığını belirten Prof. Dr. Yağmur, “Tespit ettiğimiz bu tür, aslında 100 yıldır Türkiye’de biliniyor. Özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Batman illerinde görülüyor. Yöre halkı tarafından sık sık karşılaşılan ve iyi bilinen bir tür. Köy içlerinde, hayvan ağıllarında yaşıyor ve sık sık sokma vakaları yaşanıyor. Halk arasında ‘kara akrep’ olarak biliniyor.” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Açıklamasının devamında ise Prof. Dr. Yağmur, çalışmanın ayrıntılarına değindi: “Yürüttüğümüz bilimsel çalışmalarda vücut morfolojisindeki farklardan dolayı İran’daki türden farklı olduğunu tespit ettik. Vücudunun genel özelliklerinde, karinalarında, granüllerinde ciddi farklılıklar olduğunu, Türkiye’deki türün özgün bir tür olduğu ortaya çıktı. Türkiyeli anlamına gelen ‘Androctonus turkiyensis’ ismini verdik.”

PANZEHİR ÜRETİMİNDE KULLANILIYOR

Çalışmanın lideri Prof. Dr. Yağmur, “kara akrep”in 1942’den beri panzehir üretiminde kullanıldığını açıkladı. Ancak akrep bu panzehir yönetmeliklerinde artık yeni ismiyle anılacak.

Androctonus turkiyensis’in tehlikeli bir tür olduğunu vurgulayan Profesör, çok sık sokma vakalarının yaşandığını ve hızla öldürdüğünü belirtti. Açıklamasında, “Dolayısıyla bu türün Şanlıurfa popülasyonu panzehir için kullanılıyordu. Bu türlerin zehirleri, çeşitli kanser çalışmalarında, sinir sistemi kökenli hastalıkların tedavisinde kullanılacak özelliklere sahip. Ayrıca çeşitli ilaç araştırmalarında rahatlıkla kullanılabilir, kozmetik sektöründe de bu akrebin zehrinin kullanılabileceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!