SON DAKİKA

Kanal İstanbul Güzergâhındaki İmar Planlarına Cumhurbaşkanı’ndan Onay!

Tartışmalı proje Kanal İstanbul güzergâhında yer alan Arnavutköy’e bağlı Karaburun ve Yeniköy mahallelerinin bir kısmına ilişkin büyük ve küçük ölçekli nazım imar planları Cumhurbaşkanlığı kararnamesi doğrultusunda onaylandı.

Bu haber 19 Aralık 2022 - 19:46 'de eklendi.
Abone ol

Halktv.com.tr’den Hazal Ocak’ın haberine göre; nÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bugün askıya çıkarılan ilanda revizyon ve ilave uygulama imar planı açıklama raporu da yayınlandı. Rapor Arnavutköy Belediyesi tarafından hazırlandı. Raporda İstanbul Havalimanı ve Kanal İstanbul projesi sonucu mevcut planların yetersiz kaldığı ve talebi karşılayamadığı ifade edildi.

”İMAR PLANI YOK, YAPILAŞMA VAR”

İmar planı olmamasına karşın bazı alanlarda yapılaşmanın bulunduğu belirtilen raporda “Meri imar planının bulunmadığı ve sağlıksız konut dokusunun bulunduğu alanda altyapı çalışmaları da yeterli düzeyde yapılamamaktadır. Bölgede sağlıklı ve düzenli yapılaşmanın gerçekleşebilmesi için yeni imar planlarına ihtiyaç duyulmaktadır” denilmesi dikkat çekti.

Raporda bölgenin rezerv yapı alanı ilan edildiği anımsatılarak 287.34 hektarlık alanın kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Kanal İstanbul projesi güzergahı, güney doğusunda İstanbul Havalimanı ve batısı ile güneyinde orman alanlarının bulunduğu belirtildi. Rapor göre planlama alanı içerisinde toplam 1580 yapı bulunuyor. Bu yapılardan sadece 152 adedinde ruhsat bulunuyor. 86’sında ise yapı kullanma izin belgesi var.

”İMAR PLANINDA ESKİ FENER VE ÇEVRESİ DE VAR”

Yeni imar planlarında konuttan turizme birçok alan belirlendi. Konut ve ticaret alanlarında yapılaşma en çok zemin + 2 kat olarak sınırlandı. Ticaret-konut alanlarında; iş merkezi, alışveriş merkezi, yönetim merkezi, otel, motel, rezidans, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze gibi, Kültürel tesis alanları, ticaret, ofis, büro, lokanta, gazino, çarşı çok katlı mağazalar, banka, finans kurumları yapılabilecek. Planda günübirlik tesis alanları da belirlendi. Planlama alanı içerisinde İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından koruma alanı olarak belirlenmiş Eski Fener ve çevresi de var. Bu da imar planına işlendi.

Kaynak: HalkTv

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR