SON DAKİKA

‘KAÇAK GÖÇMENLER’ İDDİASI DOĞRU ÇIKTI

Edirne’de sınırı topluca geçmek için kente gelen 950 kaçak göçmen yakalandı. Yakalananlardan Hüseyni, “Grup paylaşımlarında ‘Bir yerde toplanın, polis memurlarına çiçek verin, çadır kurun bekleyin’ dendi ama her yerde polis var. Buraya gelmeyin, sınırlar açık değil” çağrısı yaptı.

Bu haber 07 Nisan 2019 - 10:52 'de eklendi.

Edirne’de sınırı topluca geçmek için kente gelen 950 kaçak göçmen yakalandı. ‘Sınırlardan geçişlerine izin verileceği’ söylentilerine inanarak perşembe gecesinden itibaren Edirne’ye gelmeye başlayan düzensiz göçmenler için polis ve jandarma önlemlerini artırdı. Kent girişleri, sınır köylerine giden yollar, otogar, tren garı ve otobanda kontroller artırılırken drone’lar aracılığıyla yollar havadan da gözlendi. Güvenlik güçleri, topluca sınırı geçmek için kente gelen 950 göçmeni yakalayarak İl Göç İdaresi’ne teslim etti. Yakalanan göçmenlerden İranlı Ali Hüseyni, sosyal medya ve mesajlaşma programları aracılığıyla binlerce kişinin aralarında sınırı geçmek için örgütlendiğini, gruplarda paylaşılan mesajlarda kendilerine sınırların açık olduğunun yazıldığını belirtti. Paylaşımlarda Edirne’de toplanacakları yerlerin aktarıldığını ve kente geldiklerinde yapacakları talimatların yazıldığını ifade eden Hüseyni, “Bize gruplarda ‘Edirne’ye gidin oradan, Yunanistan’a geçeceğiz’ diye yazıldı. Grup paylaşımlarında ‘Bir yerde toplanın, polis memurlarına çiçek verin, sakin toplanın, çatışmayın, çadır kurun bekleyin’ dendi ama her yerde polis var. Sınırlar açık haberleri yalan. Buraya gelmeyin, sınırlar açık değil” diye konuştu.

2015’TE DE ‘ALMANYA SIĞINMACI KABUL EDECEK, SINIR AÇILACAK’ DİYE EDİRNE’DE TOPLANMIŞLARDI

‘Almanya’nın sığınmacı kabul edeceği ve sınır kapılarının açılacağı’ söylentilerini kendi aralarında yayan göçmenler 2015’te de Edirne’ye akın etmişti. Yunanistan’a geçmek için kente gelen binlerce göçmen, önce TEM Otoyolu kenarında beklemiş daha sonra sınıra yürüyüşe geçmişti. Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Sarayiçi Er Meydanı alanına getirilen göçmenler, tekrar illere nakledilmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!