KABİNE TOPLANTISI SONRASI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, toplu taşımada ayakta yolcuya izin verilmeyeceğini açıklarken, yeni döbnemde hem yüz yüze hem de uzaktan eğitimin gerçekleştirileceğini ifade etti.

KABİNE TOPLANTISI SONRASI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA
Yayınlama: 07.09.2020
2
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplandı. Korona virüs salgını başta olmak üzere Doğu Akdeniz’deki son durum değerlendirmelerinin yapıldığı toplantı 4 saat 10 dakika sürdü. 

Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, toplu taşımada da ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyeceğini duyurdu.

Yeni dönemde eğitimin hem uzaktan hem de yüz yüze gerçekleşeceğini duyuran Erdoğan,” Karadeniz ve Akdeniz’de yeni müjdelerle sevincimizi artıracağız” dedi.

Doğu Akdeniz’deki gerilime yönelik olarak da mesajlar veren Erdoğan, “Türkiye’nin karşısında duranlar, kendi vatandaşlarının emniyetini yok sayarak, umarım, açıkça söylüyorum bedelini ağır öderler.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Türkiye hem sağlık altyapısının gücü hem tedbirler sayesinde iyi durumda bulunuyor. Ancak mevcut durum da bizim içim kabul edilebilir değildir.

Vatandaşlarımızdan temizlik, maske ve mesafe kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmesi bekliyoruz.

Bu çerçevede kafe ve restoranlar, kurallara uygunluk bakımında çok daha fazla şekilde denetlenecektir. Toplu taşımada da ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

“SÜRECİN BAŞARISI VATANDAŞLARIN DESTEĞİNE BAĞLI”

Destek ve kademeli mesai usullerini yaygın şekilde tatbiki sağlanacaktır.

Şeffaf bir şekilde yürüttüğümüz bu sürecin başarısı, vatandaşlarımızın vereceği desteğe bağlıdır. Hükümet olarak Mart ayından sonra açtığımız çok sayıda yüksek kapasiteli hastane ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Doktorundan temizlik görevlisine kadar 1 milyon 100 bin sağlık ordumuzun hepsine şükranlarımı sunuyorum. Vefa sosyal destek grupları bünyesinde görev alan 1410 bin kişi, toplamda 16 milyon talebi karşılamıştır.

Salgınla mücadelede görev alan tüm mülki idare teşkilatına, jandarma ve 112 personeline teşekkür ediyorum.

“SONBAHAR YAKLAŞMADAN HATA SAYISINI 100’ÜN ALTINA, VEFAT SAYISINI SIFIRA İNDİRMELİYİZ”

Bununla birlikte bir kez daha altını çizmek isterim ki asıl iş vatandaşımızın kendisine bitiyor. Sokakta, evde ve iş yerinde belirlenen kurallara uymadığımız sürece, açtığımız hastaneler bizi virüsten koruyamaz.

Daha iyi bir çözüm bulunana kadar hayatımızı temizlik, maske ve mesafe tedbirlerine göre yeniden düzenlemeliyiz. Sonbahara yaklaşmadan, hasta sayısını 100’ün altına, vefat sayısını ise 0’ın altına indirmeliyiz.

Tedbir aldıktan sonra takdiri Rabbimize bırakacağız. Halen tedavisi süren vatandaşlarımıza Mevla’dan şifalar niyaz ediyoruz. Allah milletimizi her türlü kötülükten korusun diyoruz.

Maskeden koruyucu elbiseye, solunum cihazından teste, ilaçtan dezenfektana kadar gereken her türlü mücadeleyi kullanıma soktuk. Salgınla mücadelede attığımız her adımda bilim insanlarımızın tavsiyelerini göz önünde bulundurduk.

Bu kritik dönemde, dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Bu süreçte tüm dünyanın gıpta ile baktığı sağlık altyapımızı bir kez daha test etmek imkanı kurduk.

“VATANDAŞLARIMIZA 33 MİLYAR KARŞILIKSIZ DESTEK ÇIKARDIK”

Sosyal koruma kalkanı altında, istihdamı ve gelir düzeyi düşük vatandaşlarımızı desteklemeye yönelik birçok projeyi hayata geçirdik.

Korona tedavisi yapan hastanelere hasta başına 66 lira ödeme yapıyoruz. Yoğun bakımda bu miktar iki katına çıkıyor. Kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği adı altında vatandaşlarımıza 33 milyar karşılıksız destek çıkardık.

“NORMAL DÜZENE GEÇEN İŞVERENLERE ASGARİ ÜCRET TUTARINDA SİGORTA PRİM DESTEĞİ VERİYORUZ”

Normal çalışma düzenine geçen iş verenlere de asgari ücret üzerinden sigorta prim desteği vererek, faaliyetlerine devam etmelerini sağlıyoruz. Böylelikle devletin, hastalıkta ve sağlıkta vatandaşlarının yanında olduğunu göstermiş oluyoruz.

Tüm veriler, üçüncü çeyrekte güçlü bir toparlanma yaşayacağımıza işaret ediyor. Yılın ilk 3 ayında sanayi siciline kayıt yaptıran firmaların, 9.8’i bulması canlılığın işaretidir.

Ağustos ayı ihracatımızı geçen yılın aynı ayının bile üzerinde bir rakamla kapattık.

Sanayi üretimindeki, kapasite kullanım oranlarındaki bütün veriler, yılı pozitif büyüme ile tamamlayacağımızı gösteriyor.

“YENİ DÖNEMDE HEM YÜZ YÜZE HEM DE UZAKTAN EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ” 

Birçok ülkede ekonomik destekler kağıt üzerinde kalırken, biz vaatlerimizin hepsini gerçekleştirdik. Ülkemizdeki her kesim açıkladığımız destek ve teşvik paketlerimizden yararlanmıştır.

İlk orta ve yüksek eğitim kademelerinde uzaktan eğitim sistemimizi en iyi şekilde idame ettirdik. Yeni dönemde eğitim öğretime salgın şartlarını da dikkate alarak yüz yüze ve uzaktan eğitimi birlikte gerçekleştireceğimiz sisteme devam edeceğiz.

Ailelerin tercihlerine göre okul öncesi ve 1. sınıftan başlayarak okullarımızı eğitim öğretime açıyoruz. Bu uygulama salgının seyrine göre şehirlerimizde farklılık gösterecektir. Çocuklarımızın eğitim hayatının aksamadan devam etmesi tek gayemizdir. Salgından en menfi etkilenen sektör şüphesiz turizm oldu.”

Yeni döneme hem uzaktan, hem de yüz yüze eğitimi gerçekleştireceğiz. Ailelerin tercihine göre ilköğretim öğrencilerinden başlayarak okullarımızı eğitime açıyoruz.

Çocuklarımızın eğitim öğretim hayatlarının aksamadan devam etmesi en önemli görevimizdir. Ülkemiz için en önemli gelir kaynağı olan turizmin sezonu kurtarabilmesi için çok büyük çaba sarf ettik.

“KARADENİZ VE AKDENİZ’DE YENİ MÜJDELERLE SEVİNCİMİZİ ARTIRACAĞIZ”

Amacımız salgın dönemindeki olumsuzlukları ortadan kaldırmaktır. Ekonomik olarak yeniden yapılanma sürecinden de ülkemizin en karlı şekilde çıkmasını temin edeceğiz. Türkiye’nin önünde yepyeni bir dönemin açıldığına inanıyoruz.

İş dünyamızın bu yeni dönemin fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de iş imkanları konusunda milletimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Sakarya Doğal Gaz Rezervi, dünyada bu yıl keşfedilen en büyük ikinci kaynaktır.

İnşallah Karadeniz’de ve Akdeniz’de yeni müjdelerle bu sevincimizi daha da artıracağız. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması ile daha çok çalışmamız gereken bir döneme girmiş bulunuyoruz.

Gezi olaylarında ülkemizden 24 saat canlı yayın yapan ulusal medya, Avrupa ve Amerika’da çok daha kötü manzaraların yaşandığı olayları görmezden geldi. PKK, mahalleleri işgale karşılaştığında teröristlerin yanında kaldılar.

FETÖ önce emniyet ve yargı içindeki mensupları ile siyasi darbe, daha sonra askeriye içindeki mensuplarını harekete geçirerek askeri darbe yapmaya kalkıştığında ellerini avuçladılar.

Zahirde birbiri ile düşman görünen ülkelerin, Türkiye’nin önünü kesmek için nasıl planlar yaptığına şahit olduk. Ülkemizi sürekli haksız ithamlarla karalamaya çalışan bir mekanizmayı karşımızda bulduk.

Hukuksuz girişimleri esefle izledik. Kıbrıs’ta bunca yıldır Türklere uygulanan haksızlıkların yeni boyutlar kazanarak artırılmasını acı bir tebessümle kaydettik.

Geçmişte Türkiye’yi önemsiz gören, hesaba katmayanlar, aynı tavrı sürdüremeyeceklerini gördükçe daha da azgınlaştı. Her türlü diplomatik, hukuki belgeyi hiçe sayanlar, güç gösterileri ile netice almaya kalkanlar, karşılarında bambaşka bir Türkiye olduğunu gördüler.

Türkiye’yi siyasi, ekonomi ve askeri olarak getirdiğimiz yer sayesinde ülke ve millet olarak beraberliğimizi her türlü ve zeminde koruma imkanına kavuştuk. Ülke olarak birliğimiz, beraberliğimize sahip çıktığımız sürece devam ettireceğiz.

“18 YILIMIZ GEÇMİŞİN KAYIPLARINI TELAFİ ETMEKLE GEÇTİ”

Milletimiz, Türkiye’nin uzun demokrasi mücadelesinde attığı adımların nasıl sekteye uğratıldığını iyi biliyor. İstikrarsızlığın penceresinde olan bir ülke olarak çok büyük bir zaman kaybettik. En kuzeyinden en güneyine kadar ülkemizi topyekün kalkındırma çabasına geldiysek önümüzde hep engeller çıktı.

Darbe ve muhtıralar ile siyasi ve toplumsal istikrarsızlıkları gençlerimizin öğrenmesi gerekiyor. Bizim son 18 yılımız hem demokraside hem de ekonomide bir yandan geçmişin kayıplarını telafi, bir yandan da geleceğin altyapısını kurmakla geçti.

Eğitimden sağlığa Cumhuriyet döneminin tamamında ortaya konulanın üstünde eserler yaptık. Demokrasiyi tüm kurum ve kuralları ile işler hale getirirken, kendimizle birlikte tüm dost ve kardeş kurumlarına örnek olacak bir yapıyı hayata geçirdim.

“GİRESUN FELAKETİNİ ANKARA’DAN SEYRETMEDİK”

Milletimize kazandırdığımız her hizmet, ülkemizi bir adım daha ileriye taşımıştır. Bunlar durup dururken olmuyor. Bir tarafta korona virüs, bir tarafta biz yollarımızı yapıyoruz. Durmak yok, durmayacağız. Bu kutlu yürüyüşün önünü kesmek için pek çok tuzak kurulmuştur.

Giresun felaketinde biz kalkıp da Ankara’dan seyretmedik, hemen bakanlarımızla birlikte bölgeye gittik.

Bölgenin yeniden inşasını sağladık. Bugün Türkiye’nin hayallerini gerçekleştirecek tek siyasi kadro biziz. Bunun da ötesine geçerek gençlere 2053 ve 2071 vizyonunu miras olarak bırakıyoruz.

“TÜRKİYE ULAŞTIĞI SEVİYE İLE SÖZ SAHİBİ HALİNE GELMİŞTİR”

Havalimanları, yollar, millet bahçeleri, millet kütüphaneleri, başlı başlına bir kalkınma hikayesidir. Savunma sanayide, otomotivde dünya ile yarışacak işler gerçekleştirdik. Türkiye bugün ulaştığı seviye ile bölgesi ve dünyada söz sahibi bir ülke haline gelmiştir.

Türkiye’nin hakkını ve hukukunu hiçe sayarak emri vaki yapanlar da bu gerçeği kabul edecektir. Türkiye’nin karşısında duranlar, kendi vatandaşlarının emniyetini yok sayarak, umarım, açıkça söylüyorum bedelini ağır öderler.

Kırık askeri yapılarıyla, tarihi bir kenara bırakıyorum, son yıllardaki askeri operasyonlarımızı iyi izlesinler. Kıbrıs, Suriye ve Libya’da iyi bir sınav veremeyen Avrupa ülkelerinin Doğu Akdeniz’de iyi bir yol izlemelerini umuyoruz. Bu duygularla sizlere bir kez daha sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı