SON DAKİKA

İtirafçıyı haber yapanlara tutuklama

Antep’te iki gazeteci, FETÖ itirafçısı işadamının itiraflarını yazdığı için tutuklandı. Tutuklanan gazetecilerin avukatları

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 9:09 'de eklendi.

HÜSEYİN [email protected]@simsekhuseyinn

AKP döneminde gazetecilere yönelik “tutuklama” gerekçelerine bir yenisi daha eklendi. Antep’te yaptığı muhalif haberler ile tanınan Ayıntap Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Güreş ile Detay Haber Muhabiri Furkan Gökşen, Gülen Yapılanması ile bağlantısı sonrasında gözaltına alınan ve itirafçı olan işadamı Ahmet Selim Ener’in savcılık sorgusunu yazdığı için tutuklandı. Gazeteciler Antep E Tipi Cezaevine gönderildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve AKP kurmaylarının cezaevindeki gazetecilere ilişkin “gazetecilikten tutuklanmıyorlar” açıklamasını yaparken, iki gazeteci daha yazdıkları haber nedeniyle cezaevine gönderildi. Gazeteciler Murat Güreş, Furkan Gökşen ve Metin Aybey, önceki gün evlerine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. FETÖ’den tutuklanan işadamı Ahmet Selim Ener’in savcılıktaki sorgusunda örgüte ilişkin itiraflarını haberleştiren gazeteciler Murat Güreş ile Furkan Gökşen, “gizliliği ihlal” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilirken, gazeteci Metin Aybey ise adli kontrol şartı kararı ile serbest bırakıldı.
“Ceza alırlarsa sadece bir gün hapiste kalacaklar.”

‘Hukuk skandalı’
Gazeteciler Murat Güreş ile Furkan Gökşen’in tutuklanmasına avukat Önder Alkurt tepki gösterdi. Müvekkillerinin tutuklanmasının anlamsız bir karar olduğunu söyleyen Alkurt, “Ceza alt sınırı bir yıl olan ‘gizliliği ihlal’ suçundan tutuklandılar. Dosyada gizlilik olup olmadığı bile belli değil. Eğer hapis cezası alırlarsa bir gün cezaevinde kalıp serbest bırakılacaklar. Böyle az cezası olan bir suç grubundan tutuklanmaları hukuk skandalıdır” dedi.

‘Her gün itiraz edeceğim’
Güreş ve Gökşen’in tutuklanması ile Antep’teki gazetecilere bir mesaj verilmek istendiğini dile getiren avukat Alkurt, “Arkadaşlarımızı mutlaka cezaevinden çıkartacağız. Tahliye kararı çıkana kadar her gün itiraz dilekçesi hazırlayacağım ve mutlaka arkadaşlarımızı o cezaevinden çıkartacağım” diye konuştu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!