SON DAKİKA

İspanya KDHC Büyükelçisi’ni ‘istenmeyen kişi’ ilan etti

İspanya hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına uymayan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC)

Bu haber 19 Eylül 2017 - 14:54 'de eklendi.
Abone ol

İspanya hükümeti nükleer anlaşmazlık nedeniyle KDHC’nin Madrid Büyükelçisi’nden 30 Eylül’e kadar ülkeyi terk etmesini istedi. İspanya Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi’nin bakanlığa çağrılarak ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiğinin kendisine bildirildiğini duyurdu.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, BM Güvenlik Konseyi ABD’nin çağrısı üzerine perşembe günü yeniden toplanarak KDHC krizini görüşecek. Washington’da yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump ve Çin devlet Başkanı Şi Jinping’in “Pyongyang yönetimine azami baskı yapılması” hususunda mutabık kaldıkları belirtildi. Beyaz Saray iki lider arasındaki telefon görüşmesinin ardından, “Güvenlik Konseyi’nin yaptırım kararlarını sıkı sıkıya uygulamak suretiyle KDHC yönetimi üzerindeki baskının en üst düzeye çıkarılacağını” bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi bir hafta önce KDHC hakkındaki 8. yaptırım paketini onaylamıştı. Yaptırımlar arasında KDHC’den tekstil ürünleri ithal edilmemesi ile bu ülkeye yapılan doğalgaz ve petrol sevkiyatının kısıtlanması da bulunuyor. Yaptırımların sertleştirilmesine KDHC’nin yaptığı şimdiye kadarki en şiddetli yer altı nükleer denemesi yol açmıştı. Pyongyang yönetimi yaptırım kararlarına çok sayıda orta menzilli füze fırlatarak karşılık vermişti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!