SON DAKİKA

Interpol IŞİD’in olası intihar saldırganlarını listeledi: 173

Alman basınına yansıyan habere göre Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), Avrupa emniyet teşkilatlarına IŞİD’in potansiyel

Bu haber 03 Ağustos 2017 - 13:34 'de eklendi.

Alman basınına yansıyan habere göre Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), Avrupa emniyet teşkilatlarına IŞİD’in potansiyel intihar saldırganı olabilecek 173 kişinin ismini gönderdi. Listede 6 Avrupalı’nın da bulunduğu belirtiliyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, Alman gazetesi Die Welt gazetesi, Interpol’ün geçen mayıs ayında IŞİD adına intihar saldırıları düzenleme potansiyeline sahip 173 kişinin isminin bulunduğu bir listeyi Avrupa ülkelerindeki emniyet teşkilatlarına gönderdiğini yazdı.

Listedeki 132 kişinin Irak, Kuzey Afrika, Körfez ülkeleri, Tacikistan ve Bangladeş’ten olduğu bildirildi.

Listedeki 6 kişi ise Avrupa vatandaşı olduğu belirtildi. Bu kişilerin Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda ve Bosna’dan geldikleri ifade ediliyor.

ALMANYA BAĞLANTISI

Almanya’dan IŞİD bağlantısı bulunan kişinin Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Solingen kentinden 27 yaşında bir Alman vatandaşı olduğu belirtildi.

Söz konusu kişinin 2012 yılı sonbaharında önce Mısır, ardından Türkiye, son olarak ise Suriye’ye gittiği ifade edildi.

IŞİD’in temmuz ortasında sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada bu kişinin Rakka’da öldüğünü duyurduğu da kaydedildi.

Haberde Alman Emniyet Teşkilatı’nın gazetenin konuyla ilgili sorularını yanıtlamadığı bilgisine yer verildi.

IŞİD, Rusya'ya cihat ilan etti IŞİD, Rusya’ya cihat ilan etti

LİSTEYİ ABD İNCELEDİ

Interpol’ün listesindeki isimlerin, Musul’da IŞİD’e yönelik olarak düzenlenen operasyonlarda ele geçirildiği ileri sürüldü.

Die Welt’e göre Amerikan istihbarat servisleri bu listeyi inceleyerek Interpol’e gönderdi. Interpol’ün de söz konusu listeyi mayıs ayında Avrupa’daki polis teşkilatlarına ilettiği kaydedildi.

Die Welt, Alman güvenlik çevrelerine dayandırdığı haberinde IŞİD’in bu listedeki isimlerin bir kısmını intihar saldırıları düzenlemeleri için Avrupa’ya gönderme girişiminde bulunabileceği belirtildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!