SON DAKİKA

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YAŞANAN SIKINTILAR BÜYÜK ALTYAPI VE KAMU PROJELERİNDE ALARM ZİLLERİNİN ÇALMASINA NEDEN OLDU

Ekonomideki dalgalanma inşaat sektörünü de etkiledi. Kamu ve özel sektör projelerinde yavaşlamayla sektörde işler durma noktasına geldi. Müteahhitler, yeni bina inşa etmek yerine mevcut stoklarını satmaya çalışıyorlar.

Bu haber 08 Kasım 2018 - 18:27 'de eklendi.

Türkiye’nin gözbebeği olarak kabul edilen ve açıldığında 50 bin kişinin çalışması öngörülen İstanbul Finans Merkezi’nde (İFM) inşaat işlerinin durduğu belirtildi. 2021 yılında açılması beklenen merkezde sadece Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi üç kamu bankasının inşaatının devam ettiği ifade edildi.

Türkiye Hazır Beton Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi Adem Genç, ekonomideki durumdan ilk etkilenenin inşaat sektörü olduğunu aktararak, “Sektörün daralması, buna bağlı olarak bankaların sektöre verdikleri kredileri kesmesi, bir anda yüksek bir ciroyla dönen sektörün 200 km hızla giden bir aracın 20 kilometre hıza inmesi gibi bir etki gösterdi. Bu nedenle firmalar elindeki çekleri kullanamaz hale geldi” dedi.

Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine göre; Genç, özel sektör firmalarının dışında İstanbul Finans Merkezi (İFM) ve metro inşaatları gibi büyük kamu yatırımlarının da durduğunu aktardı. Buraya beton veren bir şirket olarak merkezde sadece Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi üç kamu bankasının inşaatının devam ettiğini söyleyen Genç, “Bunlar da yavaş devam ediyor. Ancak Ağaoğlu Finans Merkezi’ni durdurdu. Gelir paylaşım işi olan BBDK, SPK, İş Bankası durdu. Merkez Bankası daha başlamadı. Halbuki bu tarz projelerde tüm projelerin aynı anda tamamlanması çok önemli” diye konuştu.

Konuyla ilgili konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu ise, İstanbul Finans Merkezi’nin yapımında iş programının çok önünde gittiklerini, kaba inşaatı biten projede diğer firmaların kendilerine yetişmesi için şu an projeyi durdurduklarını söyledi.

Atatürk'ün Katilleri

KAPASİTELER YÜZDE 30’A GELDİ

Adem Genç, metrolarda ise ancak bitime yakın projelerinin devam ettiğini, diğerlerinin ise durduğunu kaydederek “Sadece yol üstünde şantiyeler kaldı” dedi. Piyasada önemli derecede hareket katan bu gibi büyük projelerin ve özel sektör firmalarının durmasına bağlı olarak hazır beton sektöründe kapanmalar başladığım aktaran Adem Genç, “İstanbul’da yılda 12 milyon metreküp hazır beton kullanılıyordu. Şimdi bu rakam 2-3 milyon metreküpe geldi. Son 5-6 ayda sadece İstanbul’da irili ufaklı 10’a yakın hazır beton üretimi yapan firma kapandı. Kalanlar ise santrallerinin yansım kapattı. Şu anda firmalar yüzde 30 kapasiteyle çalışıyorlar” dedi. Kamunun bir anda durmasıyla birkaç ay öncesine kadar yüzde 60 kamu, yüzde 40 olan özel sektör payının tersine döndüğünü aktaran Genç, İstanbul’daki hazır beton firmalarının 2 bin kişinin işine son verdiğini, Türkiye genelinde ise bu oranın 5 bin kişi olduğunu açıkladı.

İŞ AZALDI FİYAT YÜZDE 20 ARTTI

Piyasa ekonomisine ters olarak işlerin azalmasına rağmen hazır betonun metreküpünde yüzde 20 oranında fiyat artışı olduğunu söyleyen Adem Genç, hali hazırda betonun metreküpünün 200 ila 210 TL arası bir rakamla satıldığını ifade etti. Genç bunun nedenlerini ise şöyle anlattı: “Çünkü çimentocu diyor ki zam yapacağım, parayı da peşin istiyorum. Risk alıp vade yapmak istemiyor. Mıcırcı da buna uymak istemiyor. Dolayısıyla bir taraftan iş yok, bir taraftan da fiyatlar artmaya devam ediyor.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Parlamento Haber | Korku yok!