SON DAKİKA

İhraç ve sürgünler son bulsun

Eğitim Sen okulların açılmasına sayılı günler kala MEB’in sürgün ettiği bin 190 üyesi için bakanlık önünde eylem yaptı. Eğitim

Bu haber 13 Eylül 2017 - 16:33 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi.

ÇAĞLAR BALLIKTAŞ

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla (MEB) bin 190 üyesinin sürgün edilmesine tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak isteyen Eğitim Sen üyelerine polis, OHAL nedeniyle izin vermedi. Yaşanan tartışmalardan sonra Bakanlık önünde yapılamayan basın açıklaması Güvenpark’ta gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına HDP milletvekilleri Mahmut Toğrul ile Kadri Yıldırım da katıldı.

Açıklamayı yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, darbe girişiminde sonra 34 bin öğretmen, 5 bin 295 akademisyen ve bin 994 idari personelin siyasi kararlar sonucunda ihraç edildiğini söyledi. Eğitim Sen’e yönelik baskıların her geçen gün arttığını ifade eden Aydoğan, okulların açılmasına sayılı günler kala bin 190 üyelerinin sürgün edildiğini belirtti. Sendika olarak yaptıkları girişimler sonucunda 327 üyenin sürgün kararanın iptal edildiğini bildiren Aydoğan, MEB’in yaptığı sürgünlerle öğrencilerin eğitim haklarının kesintiye uğratıldığını söyledi.

“MEB suç işlemektedir”

Açıklamasında MEB’in aldığı kararları uygularken hukuk ilkelerine bağlı kalmak zorunda olduğunu belirten Aydoğan, sendikal haklarını kullandıkları için sendika üyelerinin ihraç veya sürgün edilmesinin Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu bildirdi. MEB’in hukuk dışı kararlarının yüksek mahkemelerden defalarca döndüğünü anımsatan Aydoğan, laik ve bilimsel eğitimin savunucusu Eğitim Sen ve üyelerinin üzerinde yıldırma ve sindirme politikası uygulandığına dikkati çekti.

“Mücadelemiz kararlılıkla sürecektir”

Konuşmasında Türkiye’nin eğitim sisteminin sonu görünmez bir karanlığın içine çekildiğini vurgulayan Aydoğanşunları söyledi:

“Birlik, dayanışma ve örgütlü mücadele ile karşı karşıya olduğumuz gerici kuşatmayı kırmaya kararlıyız. Başta ihraçlar ve sürgünler olmak üzere hayata geçirilen her türlü anti demokratik uygulamaya karşı örgütsel ve hukuksal mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. İktidarın hukuksuz uygulamalarına dayanarak olağan hale getirilen OHAL derhal kaldırılmalı, KHK’ler geri çekilmeli, sürgünler durdurulmalı, hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir.”

“Baskı, sürgün ve soruşturmalar son bulsun” pankartı ile “Öğretmenime dokunma, “Sürgün ve cezalar iptal edilsin” dövizleri taşıyan Eğitim Sen üyesi öğretmenler, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play