SON DAKİKA

İDLİB’DE HAVA SALDIRISI

Bölgedeki muhalif gruplar, operasyonun Rus savaş uçakları tarafından düzenlendiğini savundu.

Bu haber 11 Eylül 2019 - 14:03 'de eklendi.
Abone ol

Suriye’nin kuzeyinde İdlib ve çevresinde yaklaşık 10 gündür süren ateşkesin ardından bölgeye ilk kez hava saldırısı düzenlendi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Moskova’nın desteklediği Esad rejimine ait uçakların Cebel El Ekrad yakınlarındaki bölgeye iki ayrı hava saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Rusya ise saldırı iddialarını yalanladı. Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada “Rus ve Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklar karadaki hedefleri vurmak için hiçbir askeri faaliyet gerçekleştirmiyor” denildi.

Bölgedeki muhalif grupların sözcülerinden Muhammed Reşid operasyonun Rus savaş uçakları tarafından düzenlendiğini savundu.

İlk ateşkes 3 gün sürdü

Şam yönetimi ve Rusya 31 Ağustos’ta tek taraflı olarak muhaliflerin kontrolündeki İdlib’te ateşkes ilan etti. Amerika Birleşik Devletleri de ateşkesin ilan edildiği gün İdlib’te El Kaide’ye yönelik operasyon gerçekleştirdi.

Ülkede 8 yıldır devam eden savaşta muhaliflerin elinde kalan sayılı yerlerden İdlib’te Ağustos başındaki ateşkes 3 gün sürmüştü.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İdlib, Suriye’nin farklı bölgelerindeki çatışmalardan kaçan milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor.

Kentte son olarak geçtiğimiz Nisan ayında başlayan çatışmalarda yüzlerce sivil hayatını kaybetti.

İdlib’teki etkin güç konumundaki Nusra Cephesi olarak bilinen Hayat Tahrir el Şam, 2016’da El Kaide ile bağlantısını kestiğini duyurmuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!