SON DAKİKA

“İçeride ya da dışarıda demeden muhalefet edeceğiz”

Tahliye edildikten on gün sonra hakkında yeniden tutuklama kararı çıkartılan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, BirGün’e konuştu:

Bu haber 18 Eylül 2017 - 17:31 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde tutuklu yargılandığı davada 9 Eylül günü tahliye edilen HDP Parti Sözcüsü ve Muş Milletvekili Ayhan Bilgen hakkında yeniden tutuklama kararı verildi.

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen kararda, Ayhan Bilgen’in “bulunmuş olduğu konum” ile hukuki durumunu etkileyecek herhangi bir evrak, bilgi ile belgenin dosyaya girmemesine rağmen celse arasında tutukluluk incelemesiyle yapılan tahliye kararının yerinde olmadığı belirtildi.

Mahkeme, Bilgen hakkındaki iddialar için istenen hapis cezasının alt ve üst sınırı ile tutuklu kaldığı sürenin orantısız olması, belirtilen gerekçelerle atılı suçları işlediğine dair kuvvetli somut deliller bulunması nedeniyle verilen tahliye kararının kaldırılmasına, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi.

“SUÇ ORTAKLIĞINA DEVAM EDİYOR”

Kararın açıklandığı sırada Ankara’da bulunan Ayhan Bilgen, henüz yakalama kararı uygulanmamışken BirGün’e konuştu. Maruz kaldıkları uygulamaların hukuki temelden uzak olduğunu söyleyen Bilgen, “Yaşadıklarımızın Türkiye’deki yasal mevzuatla izahı mümkün değil. Dosyaya ek delil konularak tutuklanmama gerekçe gösterilen telefon dinlemeleri, 15 temmuz sürecinin faillerine aittir. Bu mirası gazetecilerin, insan hakkı savunucularının, siyasetçilerin aleyhinde tepe tepe kullanan ve belge diye mahkemelere sunanlar, suç ortaklığına devam ediyor” diye konuştu.

“KEYFİ VE TUTARSIZ”

“İçeride ya da dışarıda muhalefet etmeyi sürdüreceğiz. Siyasetçinin görevi, kendini savunmak değil, toplumu savunmaktır. Benim telefon konuşmalarımda, katıldığım panel ve televizyon programlarında söylediklerim arasında savunamayacağım bir şey yok. Sürecin bu kadar keyfi ve tutarsız seyretmesinin yargı bağımsızlığı ile izahı da mümkün değildir.”

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play