SON DAKİKA

Hukuksuz uzaklaştırmaya yönelik tepkiler büyüyor

CHP’li İlgezdi’nin görevden uzaklaştırılmasına tepkiler sürüyor. İçişleri Bakanlığı’nın altı belediyede daha görevden almaya

Bu haber 11 Aralık 2017 - 9:43 'de eklendi. 67

İstanbul Ataşehir’in CHP’li belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin İçişleri Bakanlığı tarafından ‘yolsuzluk’ gerekçesiyle görevden uzaklaştırılmasının yankıları sürüyor.

İçişleri Bakanlığı’nın CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Beşiktaş ve Şişli belediyelerinde görevden almaya dönük ‘özel teftiş’ başlattığı belirtilirken, CHP ‘siyasi karar’ olarak nitelediği duruma tepki gösteriyor. Son olarak CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Türkiye’de siyaset yapan herkes, belediye başkanları, milletvekilleri ve elbette Cumhurbaşkanı dahil herkes mal varlığını açıklasın. Var mı o cesaret?” diyerek iktidara seslendi.

İki müfettiş görevlendirildi
Ataşehir’in ardından sırada başka CHP’li belediyelerin olduğu konuşulurken, dün İçişleri Bakanlığı tarafından Mülkiye Teftiş Kurulu’ndan ikişer müfettişin görevlendirildiği açıklandı. Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre altı belediye arasında Muğla, Beşiktaş, Şişli ve Maltepe de var. AKP’li iki belediyeye de müfettiş gönderilecek.

Müfettişlerin hazırlayacağı rapor doğrultusunda, ‘özel teftiş’ başlatılıp başlatılamayacağına karar verilecek. Rapor doğrultusunda, belediye başkanlarının görevden alınıp alınmamasına karar verilecek.

Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ sözlerinin ardından altı AKP’li belediye başkanı istifa etti. Bugüne kadar 93’ü ‘PKK’, sekizi de ‘FETÖ’ kapsamında 101 belediye başkanını görevden alındı.

Sertel: Hangi cesaretle alıyorsunuz?
Battal İlgezdi’nin görevden uzaklaştırılmasına CHP’den bir tepki de İzmir Milletvekili Atila Sertel’den geldi. Sertel, “Bunlar bu ülkeyi kargaşaya, kapışmaya götürmek ve insanları kutuplaştırmaya yönelik bir sistem kurmak istiyorlar. Kendi belediye başkanlarını hukuksuz bir şekilde görevden aldılar. Milli iradeye saygı nerede kaldı? Seçimle gelen seçimle gitmeli. Bir kişi istedi diye gidecekse seçimlere gerek yok. Bir belediye başkanını görevden alacak tek merci halktır. Böyle bir demokrasi olur mu?” ifadelerini kullandı.

“Battal İlgezdi kendi mahkemeye giden ve ‘Beni sorgulayın’ diyen biri ama görevden alındı. Hangi cesaretle alıyorsunuz?” diye soran Sertel, AKP’ye şu çağrıda bulundu; “Türkiye’de siyaset yapan herkes, başta CHP milletvekilleri, belediye başkanları olmak üzere AKP, MHP ve HDP’li belediye başkanları, milletvekilleri ve elbette Cumhurbaşkanı dahil herkes malvarlığını açıklasın. Var mı o cesaret?”

Bozdağ’dan yanıt
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise, kararın siyasi olduğu yönündeki eleştirileri reddetti. Bozdağ, “Bu, ‘misilleme, susturma, fatura kesme’ gibi cümleler esasında yürüyen bu soruşturmayı itibarsızlaştırmak için kullanılan argümanlardan başka bir şey değil” yorumunu yaptı.

Muğla’da denetleme bugün
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de önceki gün, İçişleri Bakanlığı’ndan iki müfettişin belediyeyi denetlemeye geleceğini söyledi. Gürün’ün açıklamasına göre denetleme bugün gerçekleşecek.

Gürün, “Bugüne kadar birçok kez denetim geçirdik. Kapımız herkese açık. Anlımız ak, başımız dik. Yasalara uygun görevimizi yürütüyoruz. Hiçbir şikâyet olmadığı halde sürekli denetim yapılması bizim açımızdan manidar” demişti.

Beraat etmişti
‘Yolsuzluk’ suçlaması yöneltilen CHP’li İlgezdi’nin Anayasa’nın 127’nci maddesinin İçişleri Bakanlığı’nda verdiği yetki doğrultusunda görevden uzaklaştırılmasına karar verildiği açıklanmıştı. Bakanlık, “Karar objektif hukuk kuralları gözetilerek alındı” demişti.

Kararın siyasi olduğunu belirten İlgezdi, malvarlığına yönelik bu iddialar için bizzat kendisinin suç duyurusunda bulunduğunu ve beraat ettiğini hatırlatmıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da durumu ‘haysiyet cellatlığı’ diye nitelemişti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın