SON DAKİKA

HRW’den Yunanistan’a çağrı

HRW, Yunanistan’da kimsesiz mülteci çocukların, karakollarda olumsuz şartlarda ve uzun süreler bekletildiğini belirterek Yunan

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 14:23 'de eklendi.

BirGün / Atina

Human Rights Watch (HRW) Yunanistan’da karakollarda ve gözaltı merkezlerinde tutulan kimsesiz mülteci çocuk sayısının endişe verici seviyelere ulaştığını belirtilerek gözaltı sürelerinin gereğinden uzun tutulduğunu kaydetti. HRW’nin yazılı açıklamasında açıklamasında kimsesiz çocukların karakollarda olumsuz şartlarda bekletildiği bilgisi paylaşıldı.

Yunanistan acilen harekete geçmeli

Yunanistan’da polis gözetiminde tutulan kimsesiz mülteci çocuk sayısının azaltılması için harekete geçme çağrısı yapan HRW, Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Yannis Mouzalas’a bir mektup gönderdi. HRW mektupta, Yunanistan’da barınaklara nakledilmek üzere polis gözetiminde tutulan çocuk sayısının Temmuz ayı itibarıyla 117’ye ulaştığına dikkati çekerek, “Bu sayı geçtiğimiz Kasım ayında sadece ikiydi” ifadelerini kullandı. HRW, Yunanistan’a acilen harekete geçme çağrısında bulundu.

“Mülteci çocuklar korumasız bırakılıyor”

Çocukların keyfi olarak ve gereğinden çok daha uzun süre gözaltı merkezlerinde tutulmalarının uluslararası hukuk ve Yunan hukukuna aykırı olduğunun vurgulandığı mektup şöyle devam etti:

“Yunanistan’ın sahipsiz mülteci çocuklar için ‘kronikleşmiş’ tesis yetersizliği bulunuyor. Geçtiğimiz ay (Haziran) düzenlenen raporda, Yunanistan’da yaşları yanlış kaydedilen mülteci çocuklar şiddete, tacize, cinsel istismara ve insan kaçakçılığına karşı korumasız bırakılıyor”

HRW Yunanistan Uzmanı Eva Cosse da Yunan hükümetine konuyla ilgili harekete geçme çağrısında bulundu. Uygulamanın istismara yol açtığının altını çizen Cosse, “Onlarca savunmasız çocuk, bakım görmek yerine bazı durumlarda akrabası olmayan kişilerle kirli ve kalabalık karakol hücrelerinde kilitli tutuluyor” değerlendirmesinde bulundu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!