SON DAKİKA

Hizmet değil talan, dava değil fitne!

Erdoğan’ın isteği üzerine istifa ettiğini söyleyen Gökçek, ‘dava hareketi’ diye övdüğü AKP’nin içindeki çıkar ve grup

Bu haber 29 Ekim 2017 - 10:20 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi üzerine yaklaşık 24 yıldır sürdürdüğü görevini bıraktı. Arkasında talan edilmiş ve tüm tarihi dokusu bozulmuş bir kent bırakan Gökçek, istifa açıklamasında ‘davasına’ bağlılığını vurguladı, AKP’nin bir ‘dava hareketi’ olduğunu savundu. Ancak sözlerinin devamında ‘fitnecilere’ seslendi: “Liderimiz Erdoğan ile arasını açmak olan içimizdeki fitnecilere imkân verme, onları helak et ya Rabbim!”

Gökçek, istifasının istendiği haberlerinin gündeme gelmesinden yaklaşık bir ay sonra yaptığı toplantıyla görevini bıraktığını açıkladı.

CHP ve MHP’li üyeler katılmadı
Gökçek’in düzenlediği ‘veda toplantısı’na CHP’li meclis üyeleri ‘şova dönüştürecek’ gerekçesiyle katılmadı. Toplantıya MHP’li meclis üyelerinin de katılmaması dikkat çekti. Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Ramazan Şimşek, “İl başkanımızla da yaptığımız istişare toplantısından böyle bir karar çıktı” dedi.

140 meclis üyesi olan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 100 AKP’li, 21 CHP’li, 15 MHP’li, 1 BBP’li ve 3 bağımsız belediye meclis üyesi bulunuyor.

Yeşillikler içinde Ankara!
Gökçek, istifasını açıkladığı konuşmasında önce Ankara’da yaptığı icraatları uzun uzun anlattı. Yeşil alanları tahrip etmesiyle bilinen Gökçek, konuşmasında ise “Ankaramızın adı bozkır Ankara’ydı. Kişi başına düşen yeşil alan 2 kilometrekare. Şimdi bu 20 kilometrekareye ulaştı. Ankara’ya 78 milyon ağaç ve çalı grubu dikmişiz. Ankara’da ben belediye başkanı olduğumda 19 park vardı, şimdi 399 yeni park ilave etmişiz. Eskiden Ankara içinde yeşillik aradık şimdi yeşillikler içinde Ankara’yı arıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan istedi
Konuşmasının ikinci bölümünde istifa kararından bahseden Gökçek, istifasının AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından istendiğini söyledi. “Malum medya ve bazı milletvekilleri direneceğimi düşündü” diyen Gökçek, “Ben bu davanın adamıyım. Dava ahlakından geliyorum, benim davamda nefse uymak yoktur. Benim davamda şahsi çıkarlarla davaya zarar vermek yoktur. Benim davamda liderin kararlarına uymak gerekir. Emir, demiri keser” ifadelerini kullandı.

‘Korkum yok’
Soruşturmalardan korktuğu için istifa ettiği iddialarına “Benim 23 yıldır dokunulmazlığım yok. Hesabını veremeyeceğim hiçbir şey yapmadım” diye konuştu.

Gökçek sözlerine şöyle devam etti: “Liderimize ve onun siyasetine zerre kadar zarar vermeyi, tüm İslam alemine verilecek zarar kabul ederim. 23.5 yıl aralıksız sürdürdüğüm Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığıma veda ediyorum. 23.5 yıl boyunca benimle gecesini gündüzüne katan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin. Başarısız olduğumu düşündüğüm için değil, yorgun olduğumu düşündüğüm için değil, ülkemi lider ülke yapacağına inandığım Recep Tayyip Erdoğan istediği için istifa ediyorum.”

‘Fitneciler’
Gökçek son cümlesinde ise AKP içindeki çıkar grup çatışmalarını doğruladı. Kendisinin bir grup tarafından Erdoğan’a kötülendiğini ve arasının açıldığını ima eden Melih Gökçek, “Sözlerimi bir dua ile sonlandırmak istiyorum. Bizden görünüp bizden olmayan, görevleri liderimiz Erdoğan ile arasını açmak olan içimizdeki fitnecilere imkan verme, onları helak et ya Rabbim!” ifadelerini kullandı.

***

Mansur Yavaş’tan Gökçek yorumu
2014 yılında yapılan yerel seçimlerde CHP tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen Mansur Yavaş, eski rakibi Melih Gökçek’in istifasına ilişkin olarak sosyal medya hesabında paylaşımlarda bulundu. O dönem yaptığı “Melih Gökçek seçilirsem Belediye Meclisi’nin beni düşüreceğini söylemiş. Yakında kendisi düşmesin de” paylaşımını hatırlatan Yavaş, “Kime niyet, kime kısmet. Allah’ın adaleti” diye yazdı. Yavaş’ın, Gökçek’in istifa açıklaması sırasında yaptığı “İnleyen nameler” paylaşımı da dikkati çekti.

***

‘Hakkımızı helal etmiyoruz’
TÜM BEL-SEN Ankara Bir No.lu Şube üyesi belediye emekçileri, istifa öncesinde “helallik” isteyen Melih Gökçek’e mesaj gönderdi. “İşimize ve ekmeğimize sahip çıktık. İşimiz bizim onurumuzdur” diyen Tüm Bel-Sen üyeleri mesajlarında şu ifadeleri kullandı: “(Gökçek’in) görevdeyken yapmış olduğu sürgünlere, işten atmalara, zulümlere ve her türlü baskıları karşı boğun eğmeden direndik. İşimize ve ekmeğimize sahip çıktık, işimiz bizim onurumuzdur. Şimdi ise Büyükşehir Eski Belediye başkanı Sayın Melih Gökçek bizlerden helallik istiyor. Bizler Belediye Emekçileri olarak, hakkımızı helal etmiyoruz.” BirGün Ankara

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!