SON DAKİKA

Hindistan Vatandaş Veri Tabanında Dev Güvenlik Açığı

Ülkenin veri tabanı Aadhaar’dan kaynaklı ardı arkası kesilmeyen güvenlik açıkları, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nde tartışılmaya başladı. Hint vatandaşlarının kişisel bilgileri güvende değil.

Bu haber 24 Mart 2018 - 13:19 'de eklendi. 5

Hindistan’ın Aadhaar veri tabanı üzerinde oluşan güvenlik açığı nedeniyle 1.1 milyardan fazla Hint vatandaşının kişisel verileri tehlike altında. Açıktan yararlanarak verileri ele geçiren kötü amaçlı kişiler bunları, banka hesabı açmak, kredi başvurusu yapmak, vergi beyannamesi vermek ve mülk alım satımında kullanabilirler.

Henüz çok yeni olduğu için yetkililer güvenlik açığının ayrıntılarını kamuoyuyla paylaşmaktan kaçındı. Ancak sızıntılara göre güvenlik görevlileri farklı hiç bir şey yapmadıklarını savunuyorlar ve açığın neyden kaynaklandığı belirlenemedi. Aadhaar kimlik numaraları ve banka bilgilerinin savunmasız olması Hint vatandaşlarına büyük sorunlar açabilir.

Siber Korsanlar, Veri Tabanını Yalnızca 13 Saniyede Silip Süpürebiliyorlar

Aadhaar geçmişte de bi dizi güvenlik sorunu yaşamıştı. Bu yılın başlarında Aadhaar yönetici kimliği ve şifresini çalan hackerlar, WhatsApp üzerinden 8 dolara kişilerin isim, adres, fotoğraf, telefon numarası ve e-mail adreslerini paylaştılar. Veri merkezi yıllar boyunca yaşanan sıkıntılar nedeniyle birçok eleştiri aldı. Hatta Hindistan Yüksek Mahkemesi Aadhaar’ın anayasal geçerliğini denetlemeye başladı. İlerleyen günlerde Aadhaar’ın işine son verilme ihtimali bunuluyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın