SON DAKİKA

HDP’li Leyla Zana’nın vekilliği ‘devamsızlık’ gerekçesiyle

Meclis Karma Komisyonu, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliğinin ‘devamsızlık’ gerekçesiyle düşürülmesini

Bu haber 21 Kasım 2017 - 18:38 'de eklendi.

Meclis Karma Komisyonu, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliğinin “devamsızlık” gerekçesiyle düşürülmesini görüşmek üzere toplandı.

Mezopotamya Ajansının haberine göre, Meclis Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliğinin yemin etmeği gerekçesiyle yasama faaliyetlerine katılamadığı için “devamsızlık” gerekçesiyle düşürülmesini görüşmek üzere toplandı. Komisyon, AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlığında, Zana’nın devamsızlık dosyasına ilişkin, komisyon bünyesindeki Hazırlık Komisyonu raporunu görüşecek.

Buradaki oylamanın ardından Karma Komisyon, buna ilişkin hazırlayacağı raporu Genel Kurula sunacak ve nihai karar orada verilecek.

Karma Komisyon, daha önce de HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın “devamsızlık” nedeniyle milletvekilliğini düşürmüş, Meclis tarihinde bir ilke imza atmıştı.

Zana, 1 Kasım seçimlerinin ardından yemini geçersiz sayıldığı için yasama faaliyetlerine katılamıyordu. 212 birleşime katılamayan Zana’nın vekilliğinin düşürülmesi için AKP, CHP ve HDP üyelerinden kurulu Hazırlık Komisyonu’nda 4’e 1 “düşürülsün” yönünde oy çıktı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!