HDP’li Kerestecioğlu beraat etti

Anadolu 6.

HDP’li Kerestecioğlu beraat etti
Yayınlama: 25.01.2018
1
A+
A-

Anadolu 6. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Kerestecioğlu katılmazken avukatları hazır bulundu. Duruşmada, olay tarihinde düzenlenen eyleme ilişkin video kaydı izlendi.

Mahkeme Hakimi Gülperi Güneş, görüntülerin izlenmesinin ardından yaptığı görüntü tespitinde, yaklaşık 150 kişilik sadece kadınlardan oluşan bir grubun Kadıköy Boğa Meydanı’nda toplandıklarını, çeşitli dövizler taşıyan kadınların sloganlar attığını belirtti. Kerestecioğlu’nun görüntülerde sadece 2 kez görüldüğünü kaydeden Güneş, birinde uyarı yapan polis memurları ile sözlü olarak tartıştığı, diğerinde de ifade özgürlüğü bulunmadığına dair kısa bir konuşma yaparak gruptan dağılmalarını istediğinin görüldüğünü, görüntülerde hiçbir şiddet eyleminin bulunmadığının tespit edildiğini tutanağa geçirdi.

Görüntü tespitine ilişkin beyanları sorulan Kerestecioğlu’nun avukatları, bir diyeceklerinin olmadığını söyledi. Hakim Güneş, dosya kapsamı ve bu aşamaya kadar toplanan deliller dikkate alınarak, sanığın savunmasının alınmasından vazgeçilmesine karar verildiğini tutanağa yazdırdı.

Esasa ilişkin savunmaları sorulan Kerestecioğlu’nun avukatları, müvekkillerinin beraatine karar verilmesini istedi. Davayı karara bağlayan mahkeme hakimi, yapılan yargılama sonucunda Kerestecioğlu’na yakıştırılan eylemin yasal koşullarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 14 Şubat 2016’da sosyal paylaşım siteleri üzerinden oluşturulan bir organizasyonun, Kadıköy Altıyol Boğa Meydanı’nda toplanıp eylem yapılacağı yönünde çağrılar yaptığı, Filiz Kerestecioğlu’nun da çağrıya icabet ettiği belirtilmişti. İddianamede, Kerestecioğlu’nun bu şekilde üzerine atılı ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma’ suçunu işlediği ifade edilerek, 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı