SON DAKİKA

HDP’li Aysel Tuğluk hakkında 22.5 yıla kadar hapis istemi

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un, ‘örgüt yöneticisi olmak’ suçundan yargılandığı davada 22,5 yıla kadar hapsi

Bu haber 08 Eylül 2017 - 18:13 'de eklendi. 198

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un, “örgüt yöneticisi olmak” suçundan yargılandığı davada 22,5 yıla kadar hapsi talep edildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık avukatları katıldı. Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Tuğluk’un ise sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılamadığı belirtildi.

Sanık avukatlarından Levent Kanat, 2 dava arasında bağlantı olduğu gerekçesiyle dosyanın “Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki ana DTK dava dosyasıyla birleştirilmesini” talep etti.

TAHLİYE İSTEMİ REDDEDİLDİ

Dava dosyasında polisler tarafından hazırlanan bazı tutanakların hukuka aykırı düzenlendiğini iddia eden Kanat, kaçma durumunun söz konusu olmadığını ve müvekkilinin adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini istedi.

Avukat Nuray Özdoğan da dosyadaki dijital kayıtların ham hallerinin, savunmalarını hazırlamaları için kendilerine verilmesi talebinde bulundu.

Cumhuriyet Savcısı Aytekin Cenikli, taleplerin dosyaya yenilik katmayacağını belirterek, esas hakkındaki görüşünü açıklamak istediğini bildirdi.

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının, soruşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerinin dosyaya yenilik katmayacağını karara bağlayarak talepleri reddetti.

Savcı Cenikli, Tuğluk’un, “eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de dikkate alınarak, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçunu işlediği gerekçesiyle 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapsini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık ve avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verdi. Tuğluk’un tutukluluğunun devamına hükmeden heyet, duruşmayı erteledi.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın