SON DAKİKA

HDP’den Atatürk’e Hakaret Eden Said Nursi için Skandal Önerge: “Kaldığı Oda Müzeye Çevrilsin!”

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, rejim karşıtı feodal ayaklanma çıkartan Said Nursi’nin Şanlıurfa’da kaldığı odanın müzeye çevrilmesi için Meclis’e soru önergesi verdi. Sürücü, Nursi’nin naaşının nerede olduğunun gün yüzüne çıkması talebinde de bulundu.

Bu haber 01 Eylül 2021 - 16:45 'de eklendi.
Abone ol

geHDP, Mustafa Kemal Atatürk’e ‘deccal’ diyen Nur cemaatinin kurucu ismi Said Nursi’yi her yıl anmaya devam ederken HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü tarafından Meclis’e skandal bir soru önergesi verildi. Sürücü, Said Nursi’nin Şanlıurfa’da kaldığı odanın müzeye çevrilmesi ve naaşının nerede olduğunun araştırılmasını istedi. 

TOPLUMSAL VİCDANLARI RAHATLATACAKMIŞ!

Sürücü, Meclis’e verdiği önergede “Said-i Kurdi, Said-i Nursi ve Beduezzeman adıyla bilinen İslam alimi 23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa’da vefat etmiştir. Vasiyetinde ise Şanlıurfa’da gömülmek istediğini belirtmiştir. Fakat Said-i Nursi’nin vefatından 111 gün sonra devlet eliyle naaşı Dergâh Camii’nin kıble tarafında bulunan kabri kırılarak çıkarılmış ve şu an nerede olduğu bilinmemektedir. Said-i Nursi’nin vefat ettiği Şanlıurfa merkezde bulunan İpek Palas Otel’deki odası da şu an otelin mescidi olarak kullanılmaktadır. 

Farklı dinleri kendi medeniyetinde yaşatmış olan Şanlıurfa’da Said-i Nursi’nin mezar yerinin araştırılması ve vefat ettiği odanın müzeye çevrilmesi, toplumsal açıdan vicdanları rahatlatacaktır. Bu konuda 21. yy’a yakışacak düzeyde, gerekli araştırmalar yapılıp, adımladın atılması elzemdir” dedi. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

SORU ÖNERGESİ MECLİS’TE

Sürücü, Meclis’teki konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebi ile “Said-i Kurdi’nin mezar yeri hakkında elinizde bir bilgi mevcut mudur, bilgi mevcut değilse bir araştırmada bulunacak mısınız ve Said-i Kurdi’nin vefat ettiği otel odasını müzeye çevirecek misiniz?” şeklinde 3 farklı soru yöneltti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!