SON DAKİKA

HDP, DEVA Partisi ve Yeni Akit, Cumhuriyet Rejimine Karşı İsyan Başlatan Şeyh Said’i Andı

PKK terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP, DEVA Partisi ve Yeni Akit Cumhuriyet tarihinin ilk bölücü isyanını başlatan Şeyh Sait’i idamının yıl dönümünde andı.

Bu haber 29 Haziran 2022 - 18:49 'de eklendi.
Abone ol

Cumhuriyet rejimine karşı başlattığı isyan sonrasında İstiklal Mahkemelerinde yargılanan ve 29 Haziran 1925’te idam edilen Şeyh Said’e HDP, DEVA Partisi ve Yeni Akit sahip çıktı. 

Şeyh Said ve beraberindeki 47 kişinin idam edilişinin 97 ’nci yıl dönümüne ilişkin HDP, kürtçe paylaştığı mesajında ihaneti “özgürlük mücadelesi” olarak gösterirken, ‘Yeni Akit’ ‘İslam alimi anılıyor’ DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen ‘İstiklal mahkemelerinin tüm kurbanlarını rahmetle anıyorum.’ notuyla paylaştı.

GEÇEN SENE DEVA PARTİSİ ”ŞEHİT” DİYEREK ANMIŞTI

Geçtiğimiz yıl da DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları Muhammed İkbal Seyda, Kurucular Kurulu Üyesi Baran Deniz Bağatur, Ahmet Faruk Ünsal, Gülçin Avşar, DEVA Partisi Diyarbakır ve Mardin İl Başkanlıkları başta olmak üzere pek çok DEVA Partisi mensubu Şeyh Said’i “şehit” diyerek anmıştı. Bu anmalara tepki gösteren Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Babaoğlan ise “Silahla mevcut Cumhuriyet yapımıza kast eden kişiyi anmak, ancak gerçeklerden kopmuş olmayı gerektirir” demişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

NE OLMUŞTU?

Şeyh Said, Türkiye’nin Kerkük ve Musul için İngiltere ile görüşmeleri sürdürdüğü bir süreçte isyan başlatmış, bu sebeple Irak sınırında emir bekleyen birlikler ayaklanmayı bastırmak için sınırdan çekilmek zorunda kalmıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR