SON DAKİKA

‘HDP alana indi, çekilmeyecek’

HDP’nin 25 Temmuz’da başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti yarın İzmir’de sona eriyor. Grup Başkanvekili Yıldırım, “Vicdan ve

Bu haber 19 Ağustos 2017 - 12:36 'de eklendi.
Abone ol

HÜSEYİN [email protected]@simsekhuseyinn

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması talebiyle 25 Temmuz’da Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti sırasıyla İstanbul Yoğurtçu Parkı’nda ve Van Musa Anter Parkı’nda sürdü. Son olarak İzmir’e taşınan Vicdan ve Adalet Nöbeti yarın sona erecek.

İlk günden itibaren yoğun polis baskısı ve engellemelerle karşı karşıya kalan Nöbet’te, yalnızca milletvekillerinin ve parti yöneticilerinin bulunduğu alanlara desteğe gelmek isteyen yurttaşlar polis tarafından engellendi. Buna karşın hükümete yakın medya organları, HDP’lilerin “yalnız bırakıldığı” iddialarını dillendirdi.

‘HDP alanda olmayı sürdürecek’
İzmir’de de diğer üç kentte olduğu gibi büyük destek gördüklerini ve “Yalnız bırakıldılar” söyleminin gerçek dışı olduğunu belirten HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin sonuçlarını BirGün’e değerlendirdi. Nöbetin kendileri adına kazanımla sonuçlandığını söyleyen Yıldırım, HDP’nin bu nöbetle birlikte alana indiğini ve bundan sonra da alanda var olmayı sürdüreceğini ifade etti.

Milletvekillerinin tutuklandığı 4 Kasım tarihine kadar grup toplantılarını farklı kentlerde mitinge dönüştürme kararı aldıklarını anlatan Yıldırım, Vicdan ve Adalet Nöbeti ile bu grup toplantılarını yapmaya başladıklarını söyledi.

‘İktidarı teşhir ettik’
Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin amaçlarından birinin de “Ülkede demokratik siyaset kanallarının bizzat iktidar tarafından bir darbeyle kapatıldığını teşhir etmek” olduğunu dile getiren Yıldırım, amaçlarına ulaştıklarını söyledi. Polis ekiplerinin engelleyici ve baskıcı yöntemlerinin, siyaset kanallarının darbeyle kapatıldığının ispatı olduğunu söyleyen Yıldırım, “AKP, nöbet sırasındaki engellemeleri ile bizi ispat külfetinden kurtardı” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

‘Halk gerçeği görüyor’
Diyarbakır, İstanbul, Van ve İzmir’de sayıları iki yüzden fazla farklı siyasi çevrenin kendilerini ziyaret ettiğinin altını çizen Ahmet Yıldırım, “Ziyarete gelen kesimler, ablukaya akıl sır erdiremiyorlar. Nöbetlerimizle birlikte hükümetin bu yönünü gösterme bakımından amacımıza ulaştık. Artık halk gerçekliği görüyor. Bütün engellemelere rağmen büyük bir sahiplenme gördük. Siyasi çevre yakınlığı gözetilmeksizin herkes yanımızda oldu” şeklinde konuştu.

‘AKP ve MHP bloku dışındakiler destekledi’
Kendilerine destek ziyaretinde bulunmayan meslek odası, siyasi kuruluş veya sivil toplum örgütünün yok denecek kadar az olduğunu vurgulayan Yıldırım, “AKP ve MHP bloku dışında kalan herkes çok net bir şekilde tavrını koydu ve nöbetimizi destekledi” dedi.

Halkın mesajı
Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne sahiplenişin demokrasiye olan ‘susamışlıktan’ da kaynaklandığını anlatan Yıldırım, “Bu sahipleniş ve ziyaretler zinciri sadece HDP’ye susamışlık değildir. Ülkenin ikinci büyük muhalefet partisi HDP başta olmak üzere, ülkedeki toplumsal muhalefetin ortak paydalar için bir araya gelmişliğine susamışlıktır. Halk, ‘Siyasi hassasiyetlerinizden kurtulun ve bizi ülkenin bu belasından kurtarın’ mesajını verdi. Biz de HDP olarak halkın bu mesajını aldık ve gereğini için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

4 Kasım’a kadar sürecek
Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin sona ermesinin ardından 4 Kasım’a kadar programlarının devam edeceğini belirten Yıldırım, “60’ın üzerinde halk toplantısı, 1 Eylül Dünya Barış günü münasebetiyle 10 Eylül’e kadar altı tane bölge mitingi ve 4 Kasım’a kadar sürecek belirli etkinliklerimiz olacak. HDP alana indi ve buradan çekilmeyecek” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!