SON DAKİKA

HAZİRAN’dan 10 Ekim açıklaması: Emek, barış ve demokrasi

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN), IŞİD’in gerçekleştirdiği ve 102 yurttaşın yaşamını yitirdiği 10 Ekim Ankara Tren Garı

Bu haber 10 Ekim 2017 - 19:37 'de eklendi.

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN), IŞİD’in gerçekleştirdiği ve 102 yurttaşın yaşamını yitirdiği 10 Ekim Ankara Tren Garı Katliamı’nın ikinci yıldönümünde bir açıklama yayımladı. IŞİD’in emperyalist müdahaleyle birlikte Suriye ve Irak topraklarında büyüdüğünü, AKP iktidarının himayesinde de Türkiye’ye yayıldığını belirten HAZİRAN, “Emek, barış ve demokrasi talebini dile getirdikleri için yaşamlarını yitiren arkadaşlarımızın mücadelesini sahipsiz bırakmayacağız” dedi.

HAZİRAN’ın yaptığı 10 Ekim açıklaması şu şekilde:

EMEK, BARIŞ VE DEMOKRASİ TALEBİNİ SAHİPSİZ BIRAKMAYACAĞIZ

Büyük acının üzerinden 2 yıl geçti. 10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde emek, barış ve demokrasi için buluşan on binlerce yurttaşımız, gerici karanlığın hedefi oldu. Hiçbir engele takılmaksızın, ellerini kollarını sallayarak ülkenin başkentine kadar gelen cihatçılar, kendilerini patlatarak 102 canı aramızdan aldı. Yüzlerce yurttaşımız bu saldırıda yaralandı, bazılarının tedavisi hâlâ sürüyor.

Emperyalist müdahaleyle birlikte Suriye ve Irak topraklarında büyüyerek, AKP iktidarının himayesinde Türkiye’ye de yayılan radikal İslamcı örgüt IŞİD’in gerçekleştirdiği bu saldırı, Cumhuriyet tarihinin en kanlı katliamı oldu. Hükümetin olay karşısındaki tutumu ise ilk andan itibaren ortadaydı. Bombaların patlatılmasından saniyeler sonra polis, cansız bedenlerin ve yaralıların yattığı alana gaz bombaları attı. Bombaların şokunu atlatamayan ve sevdiklerini düştükleri yerden kaldırma telaşında olan kitle, ikinci bir saldırıya maruz kaldı. Yaralılara müdahale imkânsız hale geldi; bazı yaralılar erken sağlık müdahalesi yapılamadığı için yaşamını yitirdi. Tüm bu olan bitenin ardından dönemin bakanları, “İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, sırıtarak karşılık verdi!

7 Haziran seçimleri sonrası bu tip katliamlara neden yol verildiğini; şiddet ve baskıyla, toplumu korkutarak yönetmek isteyenlerin barış ve demokrasi talebini neden sindiremediğini çok iyi biliyoruz. AKP iktidarı, ilk günkü tutumunu bugün de sürdürüyor. Üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen katliamı lanetlemek ve yaşamını yitirenleri anmak için yapılan etkinlikler bile polis şiddetiyle karşılaşıyor. Ülkede IŞİD zihniyetini çağrıştıran uygulamalar ve demeçler her geçen gün iktidar eliyle yaygınlaştırılırken; barış ve demokrasi talebi ise “terör” kavramıyla eş tutuluyor.

10 Ekim Ankara Tren Garı Katliamı’nı asla unutmayacağız. Emek, barış ve demokrasi talebini dile getirdikleri için yaşamlarını yitiren arkadaşlarımızın mücadelesini sahipsiz bırakmayacağız. Bu saldırının arkasındaki gerçek faillerin yargılanması, adaletin yerini bulması ve Türkiye’nin AKP’nin esaretinden kurtularak; emekten yana, demokratik, özgür, bağımsız ve laik bir ülke olması için verdiğimiz mücadeleyi sürdüreceğiz.

BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!